Posadzki anhydrytowe – jak prawidłowo je wykonywać?

wylewka posadzki

Posadzki anhydrytowe to ciekawa alternatywa dla cementu. Jak jednak wygląda jej poprawne wykonanie?

Posadzki anhydrytowe – dlaczego zyskują one na popularności?

Obecne czasy umożliwiają nam naprawdę ogromny wybór produktów i wyrobów budowniczych, co sprawia, iż opcji przygotowania naszego domu marzeń mamy o wiele więcej niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Ostatnimi czasy ciekawą alternatywą dla klasycznych wylewek betonowych czy cementowych stają się dla przykładu posadzki anhydrytowe. Z czego są one jednak właściwie wykonywane? Ich najważniejszym składnikiem jest bezwodny siarczan wapnia, czyli po prostu odwodniony gips. Do niego dodawane są oczywiście inne środki, które mają wypełnić i upłynnić całą substancję, nazywaną finalnie spoiwem anhydrytowym. Po odpowiednim rozrobieniu, cała wylewka jest gotowa do użycia.

Wykonanie posadzki anhydrytowej krok po kroku

Wylewka anhydrytowa będzie świetną opcją pod ogrzewanie podłogowe, które wykonuje na przykład firma Termolit. Jak jednak dobrze wykonać takową posadzkę? W pierwszej kolejności warto jest pamiętać o wyrównaniu podłoża oraz wykonaniu specjalnej warstwy wykończeniowej samej podłogi. Konieczne będzie również wyznaczenie powierzchnie granicznej wylewki za pomocą kołków. Kolejnym krokiem jest wylanie masy, a następnie jej odpowietrzenie – posadzka anhydrytowa jest samopoziomująca, więc tę czynność mamy z głowy. Gdy wylewka stężeje i się zwiąże, będziemy musieli ją zeszlifować i odkurzyć. To tyle – posadzka jest już gotowa!

Czy warto postawić na posadzkę anhydrytową?

Czy posadzka anhydrytowa jest idealna dla wszystkich zastosowań? Zdecydowanie nie – w niektórych przypadkach, na przykład w momencie, gdy potrzebujemy posadzki zewnętrznej, ten typ wylewki kompletnie się nie sprawdzi. Jeśli jednak myślimy o ogrzewaniu podłogowym lub lekkim materiale, posadzka anhydrytowa może być naprawdę świetnym rozwiązaniem. Kosztuje więcej niż wylewka cementowa, lecz oferuje równocześnie wiele unikalnych rozwiązań.

Dodaj komentarz