Akt notarialny – kiedy się przyda?

akt notarialny

Akt notarialny jest bardzo ważnym dokumentem. Kiedy się przydaje? Jakie są to sytuacje? Czy są sytuacje, w których akt notarialny jest dokumentem wymaganym? Pora to sprawdzić i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Kiedy akt notarialny jest obligatoryjnie wymagany?

W prawie polskim akt notarialny w Warszawie jest wymagany obligatoryjnie w cywilnym prawie. O czym mowa? Mowa o przeniesieniu własności nieruchomości, przeniesieniu wieczystego użytkowania, zrzeczenia się własności, czy też przy umowie zobowiązującej do zbycia spadku. Od razu trzeba zaznaczyć, że są to jedynie niektóre sytuacje, w których akt notarialny będzie konieczny.

W innego rodzaju sytuacjach może wystarczyć po prostu zwykła cywilnoprawna umowa. Jednak każdy powinien wiedzieć, że dużo lepszym rozwiązaniem okaże się wizyta u dobrego notariusza. Dlaczego tak jest? Dzieje się tak, ponieważ na rynku mieszkań i innych nieruchomości bardzo częstym przypadkiem są przedwstępne umowy.

Notariusz – czy istotne jest to, którego się wybierze?

Prawnicy mówią jasno, że akt notarialny Warszawa jest dużo lepszym wyjściem od zwykłych umów. Poleca się sporządzić akty notarialny nawet w sytuacji, w której on nie jest wymagany. Osoby, które zdecydowały się na akty notarialny, zastanawiają się, czy wystarczy pójść do obojętnie jakiego notariusza. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Tak naprawdę, to akt notarialny można sporządzić u każdego notariusza. Jednak jak w każdym zawodzie bywa, można natknąć się na lepszych i nieco gorszych notariuszy. Warto wybrać takiego, który ma w sieci dobre opinii i klientów mu nie brakuje. Już po otrzymaniu terminu, można wywnioskować, czy notariusz ma dużo klientów. Jeśli otrzyma się szybki termin, to raczej notariusz nie cieszy się zbyt dużą popularnością.

Na rynku można znaleźć sporo dobrych notariuszy. Gdy już raz trafiło się na dobrego, to warto się go trzymać. Nie ma powodów, dla których zmiana notariusza byłaby konieczna. Sprawdzonych rozwiązań się nie zmienia.

Dodaj komentarz