Najpopularniejsze polskie dyscypliny sportowe

piłka

W dzisiejszych czasach towarzyszy nam ciągły stres i niezdrowa „pogoń”. Nowoczesny świat pozbawia nas konieczności wysiłku fizycznego; mamy przecież komputery – większość spraw załatwią za nas. Wciąż jednak są grupy społeczne, które twierdzą, że sport jest istotnym elementem życia i poddają się wysiłkom fizycznym oraz takie, dla których sport jest praktycznie całym światem. Jak jest w Polsce? Czy mimo obecnego stresu i pogoni, wykazujemy zainteresowanie sportem? 

Najpopularniejsza dyscyplina sportowa w Polsce

   Nie ma wątpliwości, że do najważniejszej polskiej dyscypliny sportowej zaliczyć można piłkę nożną, której organizatorem jest Polski Związek Piłki Nożnej. Tę dyscyplinę sportową zaczęto uprawiać prawdopodobnie już w połowie lat 80. XIX wieku. Obecnie w Polsce działa aż 5700 klubów piłkarskich, grających na dziewięciu poziomach ligowych. W 2019r. zainteresowanie tym sportem deklarowało aż 70% polskiego społeczeństwa – o 7 punktów procentowych więcej niż w poprzednim roku. Piłka nożna jest także popularną dyscypliną uprawianą czynnie – duży procent społeczeństwa (szczególnie mężczyzn) deklaruje, że amatorsko gra w piłkę nożną. Również sporo osób typuje zakłady bukmacherskie na piłkę nożną. Jest to numer 1 wśród najpopularniejszych typów sportowych na rynku bukmacherskim.

Czy oprócz piłki nożnej, interesujemy się także innymi sportami?

   Kolejną popularną dyscypliną sportową w naszym kraju jest piłka siatkowa, której pierwszy mecz rozegrał się w 1919r. w Warszawie. Dodatkowo – jest to taka dyscyplina, na której odnieśliśmy spory sukces. W 2012r. reprezentacja Polski w piłce siatkowej wygrała Ligę Światową. Z badań wynika, że chętnie oglądane są także sporty żużlowe, koszykówka, tenis oraz MMA, a do popularnych dyscyplin sportowych uprawianych zimą, zaliczyć możemy skoki narciarskie, organizowane przez Polski Związek Narciarski.

Częściej oglądamy czy uprawiamy sport?

   Zdarza się, że zainteresowanie sportem ogranicza się do siedzenia przed telewizorem i oglądania rozgrywek. Jak często angażujemy się w aktywność fizyczną czynnie? WHO uznało za minimalny poziom aktywności fizycznej zasadę 3×30 – w Polsce trzy razy w tygodniu sport uprawia 30% społeczeństwa – to więcej, niż w poprzednich latach, jednak wciąż bardzo mało. Jeśli chodzi o typowanie, to prawdopodobnie co piąty polak miał styczność ze sportowymi zakładami bukmacherskimi.

Dodaj komentarz