Jednym z najbardziej efektywnych kwasów stosowanych w zabiegach kosmetycznych jest kwas glikolowy. Z uwagi na niewielką masę oraz rozmiary, dokładnie wnika w głębokie warstwy skóry przez co wykazuje silne właściwości nawilżające, regenerujące a także złuszczające.
Czym jest i jak działa kwas glikolowy?
Kwas glikolowy zalicza się do grupy alfahydroksykwasów, odznacza się najmniejszą masą cząsteczkową oraz bardzo prostą budową. Jego najczęstszym źródłem jest poddana fermentacji trzcina cukrowa a także takie owoce i warzywa jak buraki cukrowe, winogrona czy jabłka. Nie posiada koloru, jest także bezwonny. Peeling wykonywany przy wykorzystaniu kwasu glikolowego różni się sposobem działania na skórę w zależności od użytego stężenia produktu. W domowym użytku najczęściej stosowany jest w niskich stężeniach, wahających się od 5 do 15%. Profesjonalne gabinety kosmetyczne stosują jego wyższe stężenia, które mogą dochodzić nawet do 70%. Produkt stosowany w niskich stężeniach pozwala na nawilżenie i odnowę skóry właściwej oraz dokładne złuszczenie wierzchniej warstwy naskórka. Dla osób borykających się ze skórą przetłuszczającą się oraz zanieczyszczoną polecane jest stosowanie kwasu w stężeniach od 20 do 35%. Silne oraz bardziej inwazyjne zabiegi złuszczające wykonuje się kwasem w stężeniach od 50 do 70%. Peelingi o takim stężeniu pozwalają na pobudzenie procesów regeneracyjnych oraz zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się wyraźnie odmłodzona.
Dla kogo kuracja kwasem glikolowym?
Zabiegi wykonywane przy użyciu kwasu glikolowego mogą być stosowane przez osoby borykające się z cerą tłustą i problematyczną. Kuracja przynosi wymierne efekty w przypadku osób z trądzikiem pospolitym a także u tych, których celem jest zmniejszenie widoczności powstałych blizn oraz przebarwień. Kwas glikolowy przynosi dobre rezultaty w przypadku cer zmęczonych, szarych, z pierwszym oznakami starzenia się. Kwas glikolowy pozwoli skutecznie nawilżyć skórę, oczyścić ją oraz wspomóc procesy jej regeneracji.
Z zabiegów kwasem glikolowym powinny zrezygnować osoby borykające się z chorobami autoimmunologicznymi, alergiami oraz podrażnieniami skóry. Zabieg powinny przełożyć także kobiety w ciąży oraz osoby przechodzące w danym momencie opryszczkę wargową oraz w okresie kilku miesięcy od wykonywanych zabiegów chirurgicznych w okolicach twarzy.
Jak wygląda zabieg przy użyciu kwasu glikolowego?
Przed zabiegiem kwasem glikolowym należy zrezygnować z opalania się (także w solarium). Powinno zrezygnować się także z korzystania z innych zabiegów złuszczających oraz zabiegów depilacji. Pierwszą czynnością osoby wykonującej zabieg jest dokładne oczyszczenie oraz odtłuszczenie skóry. Zabezpiecza się także takie okolice jak wargi, okolice oczu oraz skrzydełka nosa. Po dokładnym przygotowaniu skóry, kosmetolog nakłada kwas na poszczególne obszary twarzy, jednocześnie obserwując reakcję skóry. Kwas pozostawia się kilka minut na skórze, po czym dokonuje się jego neutralizacji oraz dokładnego zmycia. Zabieg kończy się nałożeniem maski lub serum, które jest w stanie dokładnie wniknąć z głębokie warstwy skóry. Warto pamiętać, że po zabiegu odradzane jest korzystanie z kąpieli słonecznych przez okres kilku tygodni a także stosowanie kremów z filtrem (przynajmniej SPF 30) oraz unikanie przez kilka dni makijażu.
Poprawnie wykonany zabieg oraz odpowiednia pielęgnacja skóry po nim przyczyni się do pobudzenia regeneracji skóry, poprawy jej nawilżenia, wygładzenia oraz dokładnego oczyszczenia.