Skuteczna walka z łupieżem dzięki tym składnikom szamponu

dieta

Ze swędzeniem skóry głowy oraz białym, łuszczącym się naskórkiem, zmaga się bardzo wiele osób. Łupież to jedna z chorób skórnych i niemały problem dermatologiczny. Przyczyn złuszczającego się naskórka można szukać w nieodpowiedniej diecie, zbyt rzadki myciu włosów lub w huśtawce hormonalnej. Samo stosowanie szamponu do włosów przetłuszczających się nie wystarczy, by pozbyć się łupieżu. Bardzo ważne są składniki, które normalizują sebum i łagodzą podrażnienia. Oto najważniejsze związki chemiczne i pierwiastki chroniące przed łupieżem. Sprawdź, czy znajdziesz je w swoim szamponie.

Łupież a drożdżaki, czyli zmiany grzybiczne skóry głowy

Drożdżaki bytujące na skórze głowy są główną przyczyną łupieżu. Drobne grzyby odżywiają się trójglicerydami, czyli tłuszczami prostymi, a wytwarzają kwasy tłuszczowe drażniące skórę głowy i wywołujące łupież. Dlatego inna nazwa tej przypadłości to grzybica skóry głowy. Może pojawić się równolegle z innymi grzybami kolonizującymi ludzki organizm, np. po antybiotykoterapii i w czasie, gdy układ odpornościowy jest osłabiony. Także dieta bogata w cukry, tłuszcze i przetworzone substancje dostarcza pożywienia drożdżakom i zaostrza objawy łupieżu.

Przyczyny łupieżu i o tym, jak się go pozbyć

Przyczyny łupieżu są różnorodne, od czynników dziedzicznych, czyli genetyki, po niewłaściwą dietę i pielęgnację włosów. Co jeszcze decyduje o pojawieniu się łupieżu? Można go zaobserwować już u dzieci i lub nastolatków. Ten problem sam nie mija, więc trzeba dostosować odpowiedni szampon przeciwłupieżowy, który zneutralizuje drożdżaki i odżywi naskórek. Najważniejsze składniki o udowodnionym działaniu przeciwłupieżowym (przeciwgrzybicznym) to:

– siarczek selenu o działaniu przeciwgrzybicznym, neutralizuje łupież i łagodzi podrażnienia skóry,

– pirytionian cynku podobnie, jak siarczek selenu usuwa drożdżaki i chroni przed nimi skórę,

– kwas salicylowy: przeciwłojotokowy, antybakteryjny i zmiękczający zrogowaciały naskórek.

Zdrowa dieta i odpowiednia pielęgnacja włosów sprzyja walce z łupieżem

Skuteczne zwalczanie drożdżaków wywołujących łupież powinno obejmować odpowiednia pielęgnacje włosów i dietę. Zdrowe odżywianie jest konieczne do zmniejszenia ryzyka nawrotów łupieżu. Bardzo ważne jest mycie włosów specjalnym szamponem o odpowiednim składzie. Produkty dostępne w aptece i drogeriach mogą być przeznaczone do codziennego mycia głowy lub jako lek przeciwłupieżowy według wskazówek producenta. Ziołowy szampon przeciwłupieżowy zawiera obok selenu i kwasu salicylowego także pokrzywę, skrzyp lub łopian. Wszystkie te substancje i zioła pozytywnie wpływają na wygląd włosów i stan naskórka. Specjaliści podkreślają, że ważne jest połączenie sił w walce z łupieżem. Zbilansowana dieta, unikanie tłuszczy i przetworzonych produktów zahamuje rozwój grzybów (drożdżaków) wywołujących łupież. Z kolei dobre szampony o sprawdzonym składzie, zneutralizują mikroorganizmy i odżywią skórę głowy.

Dodaj komentarz