Czym jest styl smart casual i jak dopasować do niego koszule męskie i koszule damskie?

kobieta w koszuli

Nasza codzienna moda, tak samo jak wszystkie aspekty naszego życia, ulega zmianie. Doskonałym tego przykładem jest styl smart casual – jeszcze niedawno byłoby nie do pomyślenia, by w oficjalnej sytuacji zestawić choćby dżinsy i koszule męskie czy koszule damskie. Teraz jest to nie tylko dopuszczalne, ale nawet niekiedy wymagane, zwłaszcza w nowoczesnych firmach, które stawiają mniejszy nacisk na oficjalny wygląd w każdej sytuacji, a nasz brak elegancji dopiętej na ostatni guzik staje się wyrazem tego, że jesteśmy gotowi do pracy i jednocześnie czujemy się komfortowo. Zastanówmy się więc przez moment, czym wyróżnia się styl smart casual i jak wybrać pasujące do niego koszule? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem!

Smart casual a koszule damskie i koszule męskie. Czym jest ten styl?

Smart casual to inaczej po prostu codzienna elegancja. Oznacza to, że nada się zarówno do biura, jak i na półoficjalną imprezę, w przeciwieństwie do swojego zupełnie codziennego odpowiednika, czyli stylu casual. Łączy ze sobą idealną dozę niedbałości i nonszalancji przy jednoczesnym eleganckim wyglądzie. Właśnie dlatego do stylu smart casual idealnie nadadzą się swetry, dżinsy, chinosy, koszule czy marynarki – dzięki tym elementom uda nam się połączyć codzienny, wygodny look z odpowiednią porcją stylu i formalnego wyglądu. Jak w takim wypadku powinniśmy wybierać koszule męskie i koszule damskie, by wpasować się w ramy biurowej elegancji?

Koszule męskie i koszule damskie w stylu smart casual

 Niezależnie od naszej płci, koszule męskie i koszule damskie powinny cechować się tymi samymi rzeczami, jeśli chodzi o styl smart casual. Jakie powinny być? Przede wszystkim nie mogą być to zwykłe casualowe koszule, wzorzyste, kolorowe i pełne kieszeni. Przy dobrze naszej garderoby względem stylu smart casual powinniśmy pamiętać o tym, że mniej znaczy więcej. Koszula w kratę założona do eleganckiej marynarki i formalnych, materiałowych spodni nie będzie najlepszym wyborem. Lepiej jest postawić na sprawdzone i eleganckie warianty koszul, które przełamiemy jakimś codziennym akcentem.

Dobrym wyborem jest chociażby biała koszula o grubszym splocie zestawiona z ciemnymi dżinasami. Dzięki temu nasz wygląd będzie charakteryzował się wymaganą do biura dawką elegancji, którą przełamiemy typowo codziennym wyborem, jakim są dżinsowe spodnie. Właśnie to stanowi największą zaletę tego stylu – łączymy ze sobą codzienne elementy naszej garderoby z tymi bardziej formalnymi, co pomaga nam uzyskać pożądany efekt.

Smart casual – w co wyposażyć naszą szafę, aby mieć dobre podstawy do budowania tego stylu?

Niezależnie od tego, czy najbardziej pasuje nam styl formalny, militarny czy smart casual – każdy styl ma swoje podstawowe elementy, których zakup ułatwi nam komponowanie całej garderoby. Na co warto postawić w smart casualu?

  • Swetry – niezależnie czy chodzi o swetry damskie, czy swetry męskie, ten element garderoby wydaje się wręcz stworzony dla stylu smart casual. Prosty, jednokolorowy sweter można zestawić z koszulami, t-shirtami, dżinsami czy spodniami materiałowymi. Sweter włożony pod marynarkę da nam odpowiednią dozę elegancji do biura, bez konieczności stawiania się w koszuli w naszej pracy,
  • Koszule męskie i koszule damskie – kolejny podstawowy element stylu smart casual, który możemy zestawić z różnorodnymi dodatkami i innymi elementami, które przełamią ich formalny look.
  • Sztyblety – to wspaniałe buty na każdą okazję. Dobrze nadają się do materiałowych spodni, tak samo jak do dżinsów. Możemy także stopniować ich formalność względem materiału, na jaki się zdecydujemy. Mniej formalne będą buty z zamszu, bardziej formalna będzie skóra.
  • Koszulki polo – ten punkt dotyczy głównie mężczyzn. Polo to element ubioru w połowie drogi między t-shirtem a koszulą, jeśli chodzi o formalność. Możemy zostawić taką koszulkę zarówno z marynarką, jak i eleganckim swetrem.
  • Marynarka – gwóźdź programu, jeśli chodzi o codzienną elegancję, gdyż nic nie wywinduje naszego stylu tak bardzo, jak dobrze dopasowana marynarka. Możemy dodać lub odjąć jej nieco formalnego wydźwięku, decydując się na różny wybór dodatków.

Dodaj komentarz