Przyczyny występowania łupieżu pstrego

lupiez pstry

Łupież pstry, jest jednym z częściej występujących schorzeń dermatologicznych. Najczęściej choroba ta dotyka dzieci i młodzież oraz osoby do 30 roku życia. Przyczyną schorzenia są grzyby – drożdżaki. Każdy z nas ma je na swojej skórze, ale niebezpieczne stają się w momencie, kiedy mnożą się w niekontrolowany sposób. Na początku występują niewielkie ogniska chorobowe, które z czasem mogą rozprzestrzenić się na coraz to większy obszar skóry. Jedną z wymienianych przyczyn łupieżu pstrego jest obniżona odporność skóry, co można powiązać z faktem, że choroba występuje u młodych osób, których skóra jest jeszcze delikatna i słaba. Również zmiany hormonalne są podejrzewane o możliwość powodowania łupieżu pstrego. Do przyczyn występowania łupieżu pstrego zalicza się także pogodę. Znacznie częstsze zachorowania obserwuje podczas wilgotnej i ciepłej aury, gdyż takie warunki sprzyjają rozwojowi powodujących ją grzybów.

Objawy łupieżu pstrego

Objawami łupieżu pstrego są jasnoróżowe lub lekko brązowe plamki, które przypominają wysypkę skórną. Może dodatkowo wystąpić uczucie swędzenia. Choroba jest zakaźna i możemy się się nią zarazić m.in. w gabinetach kosmetyczny czy też korzystając z solarium i sauny. Łupież pstry może pojawiać się na różnych częściach ciała m.in na:

  • nogach,
  • rękach,
  • brzuchu,
  • owłosionej skórze głowy.

Leczenie łupieżu pstrego skóry owłosionej głowy

Łupież pstry głowy jest szczególnie ciężki do całkowitego usunięcia i wymaga specjalistycznych preparatów, aby całkowicie się go pozbyć. Warto, aby jak najszybciej zdiagnozować, że mamy do czynienia właśnie z łupieżem pstrym (reagować, jeśli zauważymy na skórze głowy nawet niewielkie plamki przypominające łupież pstry) i podjąć jak najszybciej stosowną kurację, np. Stosując dobrą maść na łupież pstry.

Szampon na łupież pstry

Jednym ze sposobów walki z łupieżem pstrym na skórze owłosionej głowy jest dobór odpowiedniego szamponu. Szampon na łupież pstry powinien zawierać składniki o działaniu przeciwgrzybiczym, aby móc zadziałać na przyczyną powodującą łupież, którą są właśnie grzyby. Składniki aktywne, które powinien zawierać dobry szampon na łupież pstry to m. in.:

  • selen – ma działanie grzybobójcze oraz przeciwłupieżowe cytostatyczne oraz przeciwświądowe, dodatkowo hamuje procesy łuszczenia się skóry,
  • ketokonazol – substancja o silnych właściwościach przeciwgrzybiczych,
  • klimbazol – składnik aktywny, zwalcza grzyby z grupy drożdżaków, powodujących łupież pstry.

Sprawdź ofertę szamponów na łupież pstry: https://verdelab.pl/kategoria-produktu/problemy-skorne/lupiez-pstry/szampony-na-lupiez-pstry/

Należ pamiętać o regularnym stosowaniu, tylko wtedy szampon na łupież pstry przyniesie nam pożądane efekty terapeutyczne. Szampony na łupież pstry są dobrym rozwiązaniem i mogą się sprawdzić w przypadku łupieżu pstrego owłosionej skóry głowy. Jeśli jednak przy regularnym stosowaniu, przez dłuższy czas nie możemy się pozbyć łupieżu pstrego, należy skonsultować się ze specjalistą dermatologiem, gdyż w takim przypadku może się okazać konieczna terapia lekami doustnymi lub specjalnymi preparatami, dostępnymi wyłącznie na receptę.

Podsumowanie

lupiez pstry

Łupież pstry jest uciążliwym schorzeniem dermatologicznym, którego nie należy go bagatelizować. Można zarazić się nim podczas wykonywania zabiegów w gabinetach kosmetycznych, na solarium, czy też u fryzjera, dlatego zawsze wybierając usługi w tych miejscach sprawdźmy stan ich czystości i dbałość o dezynfekcję używanych narzędzi. Najlepiej chodzić w miejsca sprawdzone, cieszące się renomą i unikać zaniedbanych zakładów. Łupież pstry może atakować różne miejsca na ciele, m.in. owłosioną skórę głowy, dlatego warto jak najszybciej go zdiagnozować i wdrożyć skuteczną terapię.

Dodaj komentarz