Cięcie wodą – jakie są jego zalety?

water jet

Odpowiednie przygotowanie twardych materiałów, takich jak kamień, szkło, metal czy gres wymaga użycia skutecznych i dokładnych metod, szczególnie jeśli mają posłużyć do stworzenia czegoś, co będzie miało nie tylko oferować funkcje praktyczne, ale też posiadać pewne walory estetyczne. Jednym ze sposobów jest cięcie wodą. Na czym ono polega i jakie są jego zalety?

Jak wykonuje się cięcie wodą?

Czynność taka jak cięcie wodą w Jędrzejowie jest wykonywana między innymi przez firmy kamieniarskie, czy też inne przedsiębiorstwa, których działałność opiera się na sprzedaży produktów tworzonych przy użyciu materiałów twardych, których normalna obróbka jest utrudniona i wymaga zastosowania metod, które pozwalają na skuteczne i dokładne ich formowanie.

Cięcie wodą jak sama nazwa wskazuje obiera się na wykorzystaniu strumienia wody. Nie jest to jednak strumień taki, jak na przykład w kranie. Mowa tu o strumieniu, który powstaje przy użyciu ogromnego ciśnienia oraz jest niesamowicie cienki. Dzięki temu można formować z jego pomocą kamień na blaty kuchenne w Jędrzejowie z dokładnością nawet do 1 milimetra.

Jakie są zalety cięcia wodą?

Jedna z największych zalet cięcia wodą to przede wszystkim jego dokładność wynosząca nawet do 1 milimetra. Strumień wody jest obsługiwany przez dokładną maszynę, dzięki czemu cięcie jest bardzo dokładne. Z jego pomocą można jednak uzyskać nie tylko ostre krawędzie. Cięcie wodą umożliwia bowiem wykonanie gładkich krawędzi, które będą w pełni bezpieczne dla użytkownika na przykład blatu wykonanego przy pomocy cięcia wody.

Dodatkowo cięcie wodą nie ma wpływu na sam materiał i jego parametry. Woda w żaden sposób nie niszczy struktury obrabianego materiału, dzięki czemu ten dalej może być na przykład bardzo wytrzymały i odporny na różne uszkodzenia mechaniczne, czy też wpływ czynników chemicznych. Z kolei dzięki temu, że woda twarzy gładkie krawędzie materiał po uzyskaniu pożądanego kształtu zazwyczaj nie wymaga dalszej obróbki i jest gotowy do jego wykończenia.

Dodaj komentarz