Okienka rewizyjne – o czym mowa w praktyce?

okienko rewizyjne

Otwory rewizyjne umożliwiają dostęp do awaryjnych instalacji, takiej jak zawory czy filtry. Okienka rewizyjne z kolei pozwalają nam na dostęp do wodomierzy, licznika gazu czy prądu. Za ich pomocą w estetyczny sposób można ukryć je w łazience czy w kuchni, aby nie rzucały się w oczy.

Po co są okienka rewizyjne?

Otwory rewizyjne odgrywają znacząca rolę, zwłaszcza w estetycznym wykończeniu pomieszczeń, takich jak łazienka czy kuchnia. Okienka rewizyjne pozwalają zakryć nieestetyczne fragmenty instalacji. Elementami wyposażenia łazienkowego lub kuchennego, które wymagają pozostawienia otworów rewizyjnych są: wodomierze, ciepłomierze, syfony wannowe i brodzikowe, zawory, filtry i czyszczaki kanalizacyjne. Otwór rewizyjny nie powinien być mniejszy niż 20 x 20 cm – w przeciwnym razie nie pomoże nam on w przypadku awarii instalacji. Okienka rewizyjne mogą być w kształcie kwadratu, jak również owalne. Wszystko zależy od aranżacji przestrzeni.

Jak wybrać okienka rewizyjne?

W zależności od potrzeb i aranżacji okienka rewizyjne mogą być wykonane z tworzywa sztucznego albo aluminium. Podczas wyboru należy kierować się całością aranżacyjną przestrzeni, by okienko idealnie wpisało się w przestrzeń i nie rzucało się w oczy. Niektóre modele, dla ułatwienia użytkowania mogą posiadać zamki do szaf metalowych lub być wyposażone w zamek z kluczykiem. Zamki pozwalają chronić urządzenia przed niepowołanymi osobami, na przykład przed dziećmi. Wybierając okienka rewizyjne rewizyjne dobrze jest wybierać takie, które są w uniwersalnym kolorze i stylistyce, wówczas wpasują się w każdy styl aranżacyjny pomieszczenia.

Ważny jest rozmiar okienka, tak by zapewniało swobodny dostęp do zaworów lub liczników. Dzięki temu będzie można łatwo i szybko dokonać odczytu lub drobnej naprawy. Okienka rewizyjne nie tylko pełnią funkcję estetyczną, ale również mają za zadanie chronić ukrytą za nich instalację. Dlatego też muszą być wykonane z materiałów najwyższej jakości, odpornych na działanie czynników zewnętrznych.

Dodaj komentarz