Glikol propylenowy to bezwonna, bezbarwna ciecz stosowana do produkcji dóbr konsumpcyjnych i przemysłowych. Ogólnie uznawany za bezpieczny, stosowany także jako dodatek do żywności. Glikol propylenowy jest również używany w kosmetykach i farmaceutykach. Posiada także wiele innych praktycznych zastosowań.
Farmacja i kosmetyki
Glikol propylenowy o czystości farmaceutycznej USP / EP jest stosowany jako nieaktywny środek wspomagający, znany również jako zaróbka. Pomaga zachować smak i wilgoć w paszach dla zwierząt domowych i bydła. Glikol propylenowy sprawia, że produkty do pielęgnacji ciała są zwarte, miękkie i wilgotne. Można znaleźć go w dezodorantach w sztyfcie, kremach z filtrem przeciwsłonecznym, szamponach, balsamach do ciała, kremach do twarzy i szminkach.
Przemysł
Glikol propylenowy stosowany jest w przemyśle jako nośnik ciepła, który chroni przed rozerwaniem pod ciśnieniem i korozją, kontroluje lepkość i rozpuszcza substancje czynne. Przemysłowy glikol propylenowy jest również stosowany w farbach i powłokach chroniących przed zużyciem i warunkami atmosferycznymi, jako środek do odladzania samolotów, w płynnych detergentach, płynach chłodniczych oraz jako rozpuszczalnik w farbach drukarskich. Jako środek przeciw zamarzaniu, glikol propylenowy ma zdolność obniżania temperatury krzepnięcia.
Zobacz także: https://easyweb.pl/plyn-chlodniczy-czym-kierowac-sie-przy-wyborze-i-za-co-odpowiada/
Leki
Glikol propylenowy stosuje się do celów leczniczych jako rozpuszczalnik w różnych formatach: w zastrzykach, doustnie i miejscowo. Niepożądane skutki używania tej substancji prawdopodobnie nie wystąpią przy normalnym użytkowaniu. Jednak intensywne stosowanie glikolu propylenowego w zastrzykach lub miejscowo na uszkodzoną skórę, na przykład na oparzenia, może powodować jego nadmierny poziom w organizmie, który może działać toksycznie. Glikol propylenowy działa jako nośnik aktywnych składników znajdujących się w syropie na kaszel i kapsułkach żelowych.
Specjalne zastosowania
Glikol propylenowy w formie aerozolu służy do tworzenia sztucznej mgły. Jest używany do symulacji dymu w różnego rodzaju procedurach szkolenia przeciwpożarowego, a także w produkcjach teatralnych. Glikol występuje również w wielu zastosowaniach tytoniowych (takich jak waporyzatory), a także w humidorach. Ten rozpuszczalnik dopuszczony do kontaktu z żywnością jest również bardzo przydatny w zastosowaniach spożywczych jako środek konserwujący. Pomaga nadać chlebowi jędrność i dłużej zachować jego świeżość. Najwięcej glikolu propylenowego występuje w przemyśle tekstylnym, gdzie jest używany do produkcji włókien poliestrowych.
Partnerem artykułu jest hurtownia Art-Bor Plus Sp. z o.o.