Zastosowanie drukarek 3D w przemyśle

Drukarka 3D

Technologia addytywna stają się coraz bardziej powszechna. Wytwarzane tą metodą przedmioty wykorzystywane są w przemyśle lotniczym, samochodowym, medycznym czy jubilerskim. Drukarki 3D są obecnie nieodłącznym elementem parku maszynowego wielu zakładów przemysłowych. Stosuje się je w procesach prototypowania, jak i wytwarzania narzędzi i produkcji małoseryjnej. Druk przestrzenny, oferuje coraz doskonalsze rozwiązania optymalizujące procesy produkcji i poprawę jakości wytwarzanych elementów.

Odbiorcy drukarek 3D

Druk 3D stał się obecnie integralną częścią Przemysłu 4.0. Stanowi on jedno z podstawowych ramion wykonawczych czwartej rewolucji przemysłowej. Kluczowym użytkownikiem drukarki 3D jest klient przemysłowy, który potrzebuje niezawodnej maszyny z wieloma funkcjami optymalizującej proces wytwórczy, poprawiającej jakość produktów i usług oraz zaoszczędzi czas. Przedsiębiorcy oczekują także zwiększenia wydajności pracy i obniżki kosztów. Wprowadzanie technologii addytywnych w znacznym stopniu zmniejszenia liczbę awarii i przestojów w procesach wytwarzania, poprzez produkcję nietypowych części zamiennych, zwłaszcza w sytuacjach gdy nie są już one dostępne, a koszt ich zakupu jest zbyt wysoki lub czas oczekiwania na części do maszyn wykorzystywanych na linii produkcyjnej jest zbyt długi.

Wykorzystanie potencjału tkwiącego w przemysłowych drukarkach 3D

Pojawienie się technologii drukowania przestrzennego stworzyło nowe możliwości w wielu gałęziach przemysłu. Zyskują na znaczeniu kwestie różnorodności asortymentu i łatwość zmiany profilu produkcyjnego. Dużo nadzieje rozbudza szansa, jaką oferuje druk 3D w pełnym kolorze, który ma większe znaczenie produktów konsumenckich. Może również odgrywać ważną rolę w projektowaniu przyrządów, prowadnic i innych narzędzi, używanych do masowej produkcji, jest przydatny do znakowania i identyfikacji. Tworzone w ten sposób wskaźniki zużycia, zmniejszą koszty konserwacji i przestojów.

W wielu gałęziach przemysłu doskonale sprawdzi się  polska drukarka przemysłowa 3D Ubot P440 zapewniająca profesjonalny druk o najwyższej jakości.

Branża motoryzacyjna

Bardzo powszechnym stało się wykorzystanie drukarek 3D w przemyśle maszynowym i motoryzacyjnym. Tradycyjna obróbka materiału służąca dotychczas do wytwarzania kluczowych dla tych branż elementów i podzespołów zawsze wiązała się ze sporymi ubytkami w postaci odpadów. Problem ten nie występuje w druku 3D gdyż materiału zużywa się dokładnie tyle, ile potrzeba. Uzyskane zaś części w technologii addytywnej są lżejsze przy zachowaniu tych samych parametrów wytrzymałościowych. W branży motoryzacyjnej ma to szczególne znaczenie, gdyż prototypy takich elementów jak bagażniki i uchwyty samochodowe, wózki dziecięce i foteliki, walizki lub plecaki przechodzą wiele rygorystycznych testów wytrzymałościowych.

Zastosowanie w lotnictwie i kolejnictwie

Przemysłowe drukarki 3D doskonale sprawdzają się w procesie druku zaawansowanych materiałów spełniających rygorystyczne wymagania przemysłu lotniczego i kolejowego. Lekkie części z tworzyw mogą z powodzeniem zastępować elementy metalowe, nie ustępując pod względem wytrzymałości. Produkcja części za jej pomocą jest bardziej opłacalna ekonomicznie, zwłaszcza w przypadku bardzo skomplikowanych kształtów i niewielkich ilości produkowanych elementów. Warto jednak podkreślić, że w związku ze wspomnianymi normami nie każdy element może być drukowany. Z powodzeniem jednak produkowane mogą być te części, które nie są częściami krytycznymi, czyli takie jak kanały, wsporniki itp.

Możliwe wykorzystanie w odlewnictwie

Przemysł odlewniczy coraz częściej wykorzystuje druk 3D do prototypowania form przed rozpoczęciem seryjnej produkcji. Przy pomocy uzyskanych w ten sposób prototypów można zweryfikować, czy projekt spełnia wymagania i został wykonany poprawnie. Drukarki 3D mogą być przydatne również do szybkiego wytwarzania skomplikowanych geometrycznie wkładek i wzorców używanych w procesie odlewania w formach piaskowych.

Tworzeniu makiet i wizualizacji

Drukarki 3D dzięki swej wszechstronności pozwalają tworzyć szybkie wersje poglądowe i skomplikowane makiety wykorzystując kolorowe lub transparentne materiały dla realistycznych modeli 3D. Możliwości jakie daje drukarka pozwala na szybką produkcję nawet najbardziej skomplikowanych obiektów, ażurowych konstrukcji czy precyzyjnych detali. Może być z powodzeniem polecana do tworzenia makiet architektonicznych, a także do wizualizacji przemysłowych urządzeń lub linii produkcyjnych. Doskonale sprawdzą się również w tworzeniu modeli edukacyjnych.

Branża jubilerska

Jubilerzy wykorzystują drukarki 3D do tworzenia modeli koncepcyjnych. Jest to bardzo przydatne podczas wizualizowania swoich projektów przed klientami. Modele z drukarki 3D są także używane do produkcji form i wkładek wykorzystywanych w procesie odlewania metodą wosku traconego.

Medycyna

Przy pomocy drukarek 3D wytwarza się też sztuczne stawy, które dzięki zastosowaniu tej metody mogą spełnić indywidualne potrzeby pacjenta. Trwają też intensywne prace nad wytwarzaniem w ten sposób innych narządów.

Dodaj komentarz