Wentylacja – jak wybrać najlepszą?

dobra wentylacja

Mieszkając w bloku lub domu jednorodzinnym jedna kwestia jest niezmienna – odpowiedni przepływ powietrza jest koniecznością do prawidłowego funkcjonowania. Prawidłowo skonstruowana wentylacja w domu jest zatem jedną z najważniejszych cech, jakie powinien posiadać budynek mieszkalny. Jak zatem wybrać najlepszą spośród wielu dostępnych na rynku? Podpowiadamy.

Czym jest wentylacja grawitacyjna?

Ile domów i mieszkańców, tyle różnorodnych potrzeb. Coraz to nowsze technologie czy projekty budynków wymagają dostępu różnych rodzajów wentylacji. Z czasem może okazać się, że rozwiązanie, które stosowane jest od wielu lat przestaje nam wystarczać. Z pomocą może przyjść wentylacja grawitacyjna ze wspomaganiem. Przepisy regulują konieczność wymiany powietrza na poziomie 30 m3/h, natomiast w mieszkaniach nawet do 50 m3/h. Z tego względu mechaniczna wentylacja często nie spełni tych norm. Można to zrobić za pomocą montażu nasad obrotowych u wylotu kanały wentylacyjnego w obrębie komina. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła

Dla domu energooszczędnego najlepszą propozycją może być montaż rekuperatora, czyli urządzenia, które umożliwia prawidłową wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Powietrze z zewnątrz pobierane jest przez rury do pomieszczeń, a następnie trafia ono do rekuperatora, w którym ogrzewane jest przez ciepłe powietrze pobrane z domu. Następnie czyste i ogrzane już powietrze uwalniane jest do pomieszczeń, a to zużyte pobierane przez wyrzutnie na zewnątrz. Metoda ta jest znacznie bardziej efektywna od wentylacji gr wariacyjnej przez wzgląd na zminimalizowanie strat ciepła, powstających podczas działania tradycyjnej wentylacji.

Jak działa wentylacja naturalna?

Wentylacja w Opolu stosowana jest od wielu lat pod jej naturalną postacią. Jej popularność nadal nie maleje – głównie ze względu na niskie koszty jej zaprojektowania oraz minimalną cenę eksploatacji. Mechanizm wykorzystuje różnicę ciśnień panującą w kanałach wentylacyjnych. Zalicza się do nich ocieplenie powietrza wewnątrz domu, nawiewanie powietrza dzięki naturalnym nieszczelnościom czy uchylaniu okien. Montaż klimatyzacji w Opolu odbywa się bardzo szybko i profesjonalnie.

Dodaj komentarz