Szykujemy samochód do wakacyjnego wyjazdu – o czym warto pamiętać

auto na wyjazd

Wakacyjny wyjazd wiąże się z przygotowaniami. Oprócz spakowania najważniejszych ubrań oraz kosmetyków nie zapomnij również o sprawdzeniu auta. Ten krótki poradnik podpowie ci jak zrobić to rzetelnie.

Poziom oleju

Wymiana oleju powinna odbywać się po przejechanych 10 000 kilometrów w przypadku nowego auta. Jeśli przekroczysz magiczną barierę 10 000 kilometrów nic się nie dzieje – samochód może przejechać na starym oleju jeszcze dodatkowe 5 000 kilometrów. W przypadku starszego auta wymiana oleju powinna być znacznie częstsza. Najlepiej robić to co około 9 000 kilometrów. Pamiętaj, że od czystości oleju zależy niezawodność silnika. Wymieniaj olej u sprawdzonego mechanika. Niektórzy z nich jedynie filtrują olej i wlewają go do samochodu. Jeśli z rury wydechowej zaczyna lecieć ciemny dym, koniecznie sprawdź filtr DPF, a także uszczelkę pod głowicą. Może on być też oznaką przepalonego i zanieczyszczonego oleju. Za wymianę oleju mechanik samochodowy weźmie od 200 do 300 zł, w zależności od pojemności silnika.

Światła

Przed wyjazdem koniecznie sprawdź działanie świateł, w tym przeciwmgielnych. Policja w trakcie wakacji bardzo często sprawdza nie tylko prędkość, ale również stan techniczny pojazdu. Światła należy również odpowiednio wyregulować, by nie raziły innych kierowców, jadących z naprzeciwka. Jeśli w twoim aucie bardzo często przepalają się żarówki koniecznie sprawdź, czy nie ma żadnego spięcia. Warto też pojechać do mechanika, który zobaczy samochód i powie nam, czy używamy żarówek o odpowiedniej mocy.

Ciśnienie w oponach

Po wymianie opon niewielu kierowców sprawdza w nich ciśnienie. Informację o prawidłowym ciśnieniu zobaczysz w książce serwisowej lub na informacji, umieszczanej przy wlewie paliwa. Wystarczy nawet niewielka dziura, by ciśnienie w oponach niebezpiecznie spadło. Wulkanizator przed wyjazdem jest więc koniecznością!

Przegląd techniczny auta

Przegląd techniczny jest niezbędny, by auto mogło w ogóle wyjechać na drogę. Jeśli czas przeglądu minął, policjant podczas kontroli drogowej ma obowiązek zatrzymać nasz dowód rejestracyjny i skierować nas na badania do stacji diagnostycznej. Otrzymamy też mandat w wysokości 100 zł lub więcej. Koniecznie zapisz więc datę ostatniego wykonanego przeglądu technicznego pojazdu.

OC i AC

Sprawdzając dowód rejestracyjny zajrzyj też w datę zakończenia obowiązkowego ubezpieczenia OC. W długie podróże warto też wykupić dodatkowe ubezpieczenie AC, w którym przysługuje nam jedna laweta na terenie całego kraju za darmo. Koszt wynajęcia lawety ponosi ubezpieczyciel.

Dodaj komentarz