Prowadnice meblowe – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

prowadnice meblowe

Szuflady to nieodłączne elementy mebli salonowych, łazienkowych, kuchennych czy dziecięcych. Ich sprawne działanie jest ważne dla komfortu użytkowania. Szuflady pozwalają na efektowne segregowanie przedmiotów i ich przechowywanie. Bardzo istotnym elementem poprawnie działającej szuflady są prowadnice meblowe. Jak je wybrać?

Na co zwracać uwagę podczas wyboru prowadnic meblowych?

Prowadnice meblowe pozwalają na sprawne działanie szuflad. Wydawać by się mogło, że wystarczy iść do sklepu i kupić odpowiedni element. Jednak podczas wyboru należy zwracać uwagę na kilka istotnych elementów. Zanim wybierzemy się do sklepu po prowadnicę warto przemyśleć, co będzie przechowywane w szufladzie.

Tu ważnym parametrem jest maksymalny udźwig prowadnicy. Znając przeznaczenie szuflady, możemy dobrać odpowiednią prowadnicę. Jeśli szuflada ma utrzymać słoiki z żywnością, nie może powodować przeciążenia prowadnicy. W przeciwnym razie może prowadzić to do jej odkształcenia, a nawet pęknięcia. Ważny jest wysuw szuflady, czyli na ile maksymalnie możemy wysunąć szufladę poza korpus mebla. To istotna cecha, zwłaszcza w przypadku szuflad głębokich, w których przechowywanych jest dużo przedmiotów.

Na co jeszcze zwracać uwagę podczas wyboru prowadnic?

Udźwig i wysuw szuflady poza korpus mebla to dwie najważniejsze cechy dobrych prowadnic. Jednak warto zwrócić uwagę również na kilka dodatkowych aspektów. Jednym z nich jest ciche domykanie, co zapobiega trzaskaniu frontu szuflady. Podobnie jest z funkcją push to open, która wymaga delikatnego naciśnięcia, by szuflada się wysunęła. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie w przypadku mebli kuchennych.

Niezwykle ważny jest sposób montażu prowadnicy. Jednym z nich są prowadnice rolkowe, które montuje się dość łatwo. Są też przystępne cenowo. Kolejnym rozwiązaniem są prowadnice kulkowe, które mają bardzo duży udźwig, nawet do 50 kilogramów. Dzięki temu nadają się niemal do wszystkich mebli.

Wybierając prowadnice do mebli, warto kierować się powyższymi wskazówkami, dzięki czemu będziemy cieszyć się  lekko i płynnie działającymi szufladami.

Dodaj komentarz