Oświetlenie do ogrodu – przegląd rozwiązań

osiwetlenie ogrodowe

Oświetlenie ogrodowe pełni dwie zasadnicze funkcje. Pierwszą jest oczywiście doświetlenie alejek oraz drzwi, które ułatwia nam przemieszczanie się. Nie można jednak lekceważyć funkcji dekoracyjnej oświetlenia, która czyni nasz ogród atrakcyjnym. Na jakie oświetlenie ogrodowe warto postawić? Podpowiadamy. 

Oświetlenie do ogrodu – lampy stojące

Wybierając oświetlenie do ogrodu warto zwrócić uwagę na lampy stojące. Znaleźć je można w wielu różnych aranżacjach. Ten rodzaj oświetlenia znakomicie sprawdzi się w przypadku budynków o minimalistycznej bryle, ale także gdy dom ma bardziej wyrazistą formę. Oświetlić możemy nimi ściany budynku, ścieżki oraz taras. W tym przypadku warto postawić na specjalnie dedykowane temu celowi lampy tarasowe.

Stojące lampy ogrodowe bardzo często wyposażone są w oświetlenie LED. Tego typu diody zużywają nieporównywalnie mniej energii niż tradycyjne żarówki. Z pewnością przełoży się to na oszczędności, zwłaszcza w zimowych miesiącach, kiedy dni stają się krótsze. Inną dużą zaletą żarówek LED jest ich duża żywotność, która pozwoli na długie użytkowanie. Lampy stojące znakomicie doświetlą nasz ogródek.

Oświetlenie do ogrodu – kinkiety

Innym rodzajem oświetlenia ogrodowego są kinkiety. Lampy tego typu montuje się na elewacji budynku. Najczęściej spotkać się z nimi możemy na balkonach, tarasach oraz altanach. Są one również bardzo popularne jako sposób na oświetlenie drzwi wejściowych. Kinkiety pełnią zarówno funkcję praktyczną jak i estetyczną. W sklepach znaleźć je możemy w różnych kształtach oraz różnorodnych wersjach kolorystycznych.

Kinkiety są rodzajem oświetlenia, który jest coraz chętniej wybierany przez posiadaczy domków jednorodzinnych. Ich światło jest na tyle mocne, że bez problemu rozjaśni balkon, taras czy altanę. Pełnią one jednak również funkcje dekoracyjne. Rozświetlają one ścianę budynku nadając mu niepowtarzalnego klimatu. Są one także znakomitym rozwiązaniem jako doświetlenie głównego wejścia do domu.

Dodaj komentarz