Najpopularniejszym sposobem ogrzewania budynków jest wykorzystanie kotłów, które ogrzewają wodę. Ta następnie trafia do całej instalacji i w ten sposób rozprowadza ciepło po całym budynku. Problem z wodą kotłową jest jednak taki, że przy wykorzystywaniu jej może dojść do powstania osadu w kotle. Czym on jest i jak się go pozbyć?
Czym jest osad w kotle i czemu należy się go pozbyć?
Tak zwany kamień, czyli osad w kotle to osady powstające w wyniku zbyt wysokiego stężenia związków magnezu oraz wapnia. Związki te osadzają się nie tylko w kotłach grzewczych, ale też na ścianach rur. Spotkamy je również w czajnikach kuchennych i wielu innych urządzeniach oraz systemach, które podgrzewają wodę. Dokładne związki, które są odpowiedzialne za tworzenie się osadu kamiennego to jony wapnia oraz magnezu, które występują w tak zwanej twardej wodzie. Ich powstawanie jest wspomagane przez wysoką temperaturę wody.
Główny powód, który sprawia, iż stacje zmiękczania wody i nie tylko walczą z jonami wapnia oraz magnezu to fakt, iż osady, które są przez nie tworzone mają negatywny wpływ na pracę instalacji. Ograniczają one przepływ wody, a także zmniejszają efektywność grzania, przez co wymagane jest mocniejsze podgrzanie wody, by osiągnąć ten sam efekt. To z kolei generuje wyższe koszty.
Jak pozbyć się osadu w kotle?
Jeśli nasza woda używana w systemie grzewczym jest twarda i to pomimo tego, iż jest ona uzdatniana wcześniej, to warto się tym zająć na własną rękę. Można na przykład kupić stację zmiękczającą wodę, która pomoże nam w zmniejszeniu stężenia jonów wapnia oraz magnezu i tym samym pozwoli na skuteczną walkę z kamieniem.
Odpowiednie stacje, które dbają o stan wody kotłowej są zazwyczaj montowane przy głównym zaworze. W ten sposób do instalacji trafia jedynie woda po uprzednim zmiękczeniu. Dzięki temu redukuje się znacząco twardość wody i ryzyko powstawania kamienia kotłowego znacząco spada, co pozwala na prawidłową pracę instalacji. Nie można jednak zapomnieć, że mimo wszystko trzeba regularnie kontrolować twardość wody, gdyż stacja może na przykład mieć chwilową przerwę w działaniu.