W historii rajdów terenowych próżno szukać imprez z tak bogatą tradycją jak Rajd Dakar. Przyszłoroczny Dakar będzie już 43. edycją wyścigu, co jest nie lada osiągnięciem ze względu na poziom trudności, jakim co roku wyróżniają się trasy rajdu. Nie bez powodu nazywany jest wśród miłośników i ekspertów motorsportu „najbardziej ekstremalną imprezą wszech czasów” – dla wielu kierowców samo ukończenie rajdu jest już przecież ogromnym osiągnięciem. Zatem dlaczego Rajd Dakar uważany jest za najtrudniejszy na świecie?
Rajd Dakar: ekstremalne warunki
Pierwotna trasa Rajdu Paryż – Dakar prowadziła ze stolicy Francji do stolicy Senegalu, a zawodnicy mieli do pokonania tysiące kilometrów w iście piekielnych warunkach. Bezkresne połacie pustynne, masywne wydmy, a do tego piekące słońce to mieszanka, dzięki której z łatwością można „oddzielić od plew”. Na przestrzeni ostatnich lat trasa Rajdu Dakar nie tylko zmieniała kraje-gospodarzy, ale również kontynenty. Przez dekadę, w latach 2009-2019 najtrudniejszy rajd terenowy rozgrywany był w Ameryce Południowej, by w 2020 przenieść się na Środkowy Wschód, a dokładniej do Arabii Saudyjskiej. Trzeba jednak przyznać, że jeśli chodzi o warunki rozgrywania imprezy z roku na rok stawały się coraz bardziej wymagające.
Zobacz także: https://drzewożycia.org/rajdy-terenowe-sport-indywidualny-czy-zespolowy/
Rajd Dakar: sprawność fizyczna
Kilkanaście dni rywalizacji, tysiące przejechanych kilometrów, w tym większość w formie odcinków specjalnych, wymagają odpowiedniego przygotowania fizycznego. Optymalna kondycja pozwala lepiej skupić się na wymagającej trasie i w pełni skoncentrować na wypracowanych wcześniej schematach działania. Bez ponadprzeciętnej formy fizycznej trudno myśleć o dokończeniu rywalizacji w Rajdzie Dakar, zwłaszcza gdy w czterdziestostopniowym upale samochód wymaga szybkiej i sprawnej naprawy.
Rajd Dakar: odporność psychiczna
Wielu zawodowych sportowców uważa, że przygotowanie mentalne odgrywa ważną, jeśli nie najważniejszą rolę w psychologii sportowej. Naturalne uwarunkowania fizyczne, talent czy ciężki trening nie gwarantują sukcesu, jeśli „głowa” nie wytrzymuje w najważniejszych momentach, gdy presja przysłania trzeźwość myślenia. W Rajdzie Dakar psychika jest o tyle istotna, że jeden moment zawahania może się skończyć nie tylko wycofaniem się z wyścigu, ale co najgorsze, poważnym wypadkiem, a nawet śmiercią. Zachowanie koncentracji przez kilka czy kilkanaście godzin intensywnej jazdy w Dakarze to nie lada wyczyn, na który nie wszystkich stać. Dlatego też wielu kierowców już sam udział w Rajdzie Dakar traktuje jako spełnienie marzeń.
Jeden komentarz