Łupież pstry – domowe sposoby zwalczania chorób skóry

lupiez pstry

Łupież pstry to choroba skóry, powstała w wyniku zakażenia grzybem Malassezia. Grzyb ten występuje na skórze dość powszechnie jednak to wystąpienia objawów łupieżu pstrego dochodzi stosunkowo rzadko. Jako przyczynę wystąpienia łupieżu pstrego podaje się osłabioną odporność oraz młody wiek. Łupież pstry charakteryzuje się wyraźnie odgraniczonymi plamami o ciemnym zabarwieniu, wywołuje swędzenie i łuszczenie się skóry. Nieleczony łupież pstry może prowadzić do powstania trwałych, nieatrakcyjnych przebarwień na skórze. Łupież pstry jest więc grzybicą. Leczenie grzybic metodami farmakologicznymi jest dość trudne, nie gwarantuje całkowitego wyleczenia bez nawrotów, a jest dość obciążające, ze względu na skutki uboczne. Coraz powszechniejsze staje się wspieranie tradycyjnej terapii przeciwgrzybiczej metodami domowymi. Łupież pstry- leczenie, domowe sposoby leczenia i łagodzenie objawów to główne cele terapii podejmowane samodzielnie przez osoby cierpiące na tę chorobę. Jest to sposób samodzielnego prowadzenia terapii leczniczej, który może przynieść wiele korzyści. Istnieje wiele środków powstałych na bazie naturalnych produktów, które wspomagają leczenie łupieżu pstrego.

Łupież pstry leczenie – domowe sposoby

Na początku warto zaznaczyć, iż łupież pstry jest chorobą, która wymaga konsultacji z lekarzem. W przypadku łagodnych zmian i zakażenia niewielkiej powierzchni skóry lekarz może zalecić leczenie domowe poprzez stosowanie łagodnych środków przeciwgrzybicznych dostępnych w aptece bez recepty. Są to specjalne mydła oraz płyny hamujące rozwój drożdżaków. Leczenie środkami OTC zwykle przynosi korzystne efekty, a czasami jest w zupełności wystarczające. Łupież pstry leczenie – domowe sposoby to opcja dla osób, które chcą wspomóc swoją terapię. Wśród domowych metod walki z łupieżem pstrym znaleźć można również stosowanie środków łagodzących swędzenie i posiadających właściwości przeciwgrzybicze, np. kąpiele z dodatkiem olejków eterycznych czy kosmetyki z dodatkiem kwasu salicylowego. Łupież pstry, leczenie domowymi sposobami – każdą procedurę leczniczą podjętą samodzielnie warto wcześniej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Łupież pstry – leczenie octem

Powszechne jest również stosowanie octu jako skutecznego środka w walce z łupieżem pstrym. Dostępne na rynku płukanki octowe do włosów mogą wpłynąć korzystnie na zwalczanie drożdżaków wywołujących łupież pod warunkiem, że nie powodują powstawania podrażnień. Kwas octowy przyczynia się do zwalczania organizmów bytujący na skórze człowieka oraz nadaje włosom miękkość i gładkość.

Łupież pstry – leczenie ziołami

Do zwalczania drobnoustrojów wywołujących łupież pstry mają również zastosowanie liczne związki występujące w ziołach. Często stosowany jest olejek z drzewa herbacianego lub olejek rycynowy stosowany jako okłady w łupieżu pstrym. Bogatym źródłem aktywnych biologicznie związków do walki z grzybicą skóry są również kurkuma oraz czosnek. Maści stworzone samodzielnie na bazie substancji nawilżającej z dodatkiem świeżej kurkumy i czosnku można z powodzeniem stosować jako wspomaganie obszarów skóry objętych łupieżem pstrym. Silne właściwości biobójcze na drożdżaki wywołujące łupież pstry wywiera również glistniki jaskółcze ziele oraz kwiat nagietka. Stosowanie nalewek z tych ziół może w naturalny sposób wspomóc zwalczanie grzybów chorobotwórczych.

Podsumowanie

lupiez pstry

Podsumowując, łupież pstry – leczenie domowe sposoby, to wątek, który zawsze należy przedyskutować ze swoim lekarzem prowadzącym, aby nie doprowadzić do podrażnień i uszkodzeń skóry objętej chorobą. W celu zdiagnozowania łupieżu pstrego należy zawsze w pierwszej kolejności udać się do specjalisty, ponieważ samodzielnie nie jesteśmy w stanie odróżnić łupieżu pstrego od innych rodzajów łupieżu, szczególnie w owłosionych obszarach skóry. Łupież jest objawem, którego nie należy bagatelizować. Przy zdiagnozowanym łupieżu pstrym należy zapytać lekarza o możliwości zastosowania domowych metod wspierania terapii leczniczej.

Dodaj komentarz