Korki pneumatyczne dla przemysłu – co warto o nich wiedzieć

Jednym z narzędzi przydatnych podczas wykonywania prac kanalizacyjnych są korki pneumatyczne. Ich zadaniem jest blokowanie studzienek lub rur w celu przeprowadzenia ich renowacji. Co warto wiedzieć o korkach pneumatycznych i jakie są ich rodzaje? Podpowiadamy.

Korki pneumatyczne dla przemysłu – rodzaje

Możemy rozróżnić dwa rodzaje korków pneumatycznych. Pierwsze z nich to korki zatykające. Najczęściej wykorzystywane są one w zakresie temperatur od -55 do 85 stopni Celsjusza. Zbudowane są one z wielowarstwowego materiału kauczukowego, który jest niezwykle odporny na skrajne warunki oraz bardzo rozciągliwy. Można je napełniać za pomocą sieci stacjonarnej lub butli. Tego rodzaju urządzenia możesz nabyć odwiedzając stronę Handel Maszynami Budowlanymi.

Drugim typem korków są korki pneumatyczne przepływowe. Ich budowa podobna jest nieco do poprzedniego typu. Ich podstawę również stanowi wielowarstwowy materiał kauczukowy, lecz ich wnętrze wykonane jest z polietylenu. Z powodu podobnego materiału także mogą pracować na porównywalnym zakresie temperatur. Posiadają one rozciągliwość sięgającą nawet 100%. Od korków zatykających różnią się jednak zastosowaniem.

Korki pneumatyczne dla przemysłu – zastosowanie

Gdzie znajdują zastosowanie korki pneumatyczne dla przemysłu? Spotkać się z nimi możemy w wielu branżach. Kiedy naszym zadaniem jest uszczelnienie, a następnie wyczyszczenie rur ściekowych podczas jej naprawy wtedy użyjemy korków zatykających. Ich rolą jest zapobiegnięcie dostaniu się ścieków do elementów instalacji. Innymi sposobem wykorzystania jest np. badanie szczelności rur. W tej sytuacji ich zadanie polega na zamknięciu przepływu.

Korków pneumatycznych przepływowych użyjemy w nieco innych sytuacjach. Ich rola polega na doprowadzeniu zamknięcia rury lub studzienki kanalizacyjnej. Ten rodzaj korków pozwala na użycie adaptera obejściowego, który przekierowuje wodę na inny tor. Kiedy zazwyczaj wykorzystywane są przepływowe korki pneumatyczne? Najczęściej w sytuacji, która wymaga utworzenia odcinka objętościowego podczas remontu rur.

Dodaj komentarz