Jakie zajęcia oferuje przedszkole dla dzieci z autyzmem?

przedszkole dla dzieci z autyzmem

Przedszkole dla dzieci z autyzmem to placówka, która musi być dostosowana do potrzeb tej grupy najmłodszych. Ćwiczenia i warsztaty organizowane przez jej kadrę powinny więc uwzględniać szereg wymagań dzieci ze spektrum autyzmu. Jak wyglądają zajęcia w takiej placówce?

Przedszkole dla dzieci z autyzmem – jakie oferuje zajęcia?

Placówki takie jak przedszkole dla dzieci z autyzmem w Warszawie oferują zajęcia prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę. Składa się ona z pedagogów specjalnych, psychologów oraz logopedów. Dzięki temu możliwe jest profesjonalne, indywidualne podejście do każdego z podopiecznych.

W przedszkolach dla dzieci ze spektrum autyzmu podopieczni mogą uczestniczyć zarówno w ćwiczeniach grupowych, jak i indywidualnych. Należą do nich m.in. zajęcia korekcyjno-kompensacyjne. W trakcie ich trwania dziecko wraz z kadrą przedszkola może np. ćwiczyć aparat mowy.

Warto również zwrócić uwagę na pozostałe zajęcia przygotowywane przez placówkę. Przykładem są organizowane przez przedszkole na Mokotowie zajęcia na podstawie bloków tematycznych. Mają one na celu m.in. rozwój małej motoryki, wyobraźni czy pamięci muzycznej u dzieci.

Na co zwrócić uwagę wybierając przedszkole dla dzieci z autyzmem?

Ważne, aby zajęcia przedszkolne były prowadzone w kameralnych, małych grupach. Pozwala to na poświęcenie każdemu z podopiecznych należytej uwagi. Co więcej, placówka tego typu powinna skupiać się nie tylko na zajęciach stricte edukacyjnych, ale i ćwiczeniach poprawiających adaptację w grupach rówieśniczych.

Przykładem jest przedszkole integracyjne w Warszawie, które organizuje warsztaty artystyczne i ruchowe oraz umożliwia dzieciom naukę języków obcych. Ponadto podczas pracy z dziećmi wykorzystywane są elementy bajkoterapii. Sprzyja ona rozwojowi poznawczemu dziecka i uczy radzenia z problemami w bezpieczny sposób.

Plusem placówki będzie organizacja zajęć adaptacyjnych dla dzieci w towarzystwie rodziców. Taką możliwość daje podopiecznym m.in. przedszkole niepubliczne na Mokotowie.

Dodaj komentarz