Jak ochronić się przed poparzeniami słonecznymi?

promieniowanie

Korzystanie z kąpieli słonecznych przyczynia się do poprawy samopoczucia i jest nieodłącznym elementem każdego letniego wyjazdu. Warto pamiętać, że nieodpowiednia ekspozycja skóry na słońce może przyczynić się do powstawania oparzeń słonecznych, które nie tylko zmniejszą satysfakcję z urlopu ale też mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.

Czym są i jak powstają oparzenia słoneczne?

Oparzenia słoneczne powstają na skutek długiego działania na skórę niekorzystnego promieniowania słonecznego. Objawy poparzenia słonecznego na skórze mogą pojawić się już po upływie kilkunastu minut spędzonych  na słońcu i zależą najczęściej od indywidualnych predyspozycji danej osoby, m.in. fototypu skóry, wieku oraz ogólnego stanu zdrowia. Podczas wystawienia skóry bez ochrony na słońce, w organizmie produkowana jest melanina która po upływie określonego czasu traci swoje właściwości ochronne, na skutek czego powstają bolesne i często wysiękowe zmiany skórne.

Jedynymi z najczęściej powstających objawów oparzeń słonecznych są obrzęk oraz rumień skórny, pieczenie oraz wrażliwość na dotyk a w skrajnych przypadkach może dojść do jej łuszczenia, powstawania pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym oraz ogólnego osłabienia organizmu. Do najbardziej inwazyjnych oparzeń słonecznych zalicza się oparzenia III stopnia które mogą objąć także tkankę podskórną oraz nerwy. W takich przypadkach koniecznym jest skorzystanie z konsultacji lekarza oraz przeprowadzenie długiej terapii.

Kto jest najbardziej narażony na powstawanie oparzeń słonecznych?

Powstawanie oparzeń słonecznych zależy od indywidualnych właściwości organizmu, a przede wszystkim od fototypu skóry jej właściciela. W medycynie wyróżnia się sześć fototypów skóry, które zależą od stopnia pigmentacji skóry, koloru i odcienia włosów, oczu oraz ilości i częstotliwości występowania piegów i znamion. Osoby posiadające fototyp VI są najmniej narażone na powstawanie oparzeń słonecznych, dzięki czemu ich odporność na promieniowanie słoneczne jest największa. Do najbardziej narażonych na oparzenia słoneczne są osoby z niższymi fototypami, czyli te o jasnej karnacji, niebieskich oczach oraz jasnych (szczególnie rudych) włosach. Na słońce powinny uważać osoby z dużą ilością piegów i znamion.

Kąpieli słonecznych powinny unikać także kobiety w ciąży, osoby przyjmujące leki o działaniu fotouczulającym oraz podczas antybiotykoterapii. Eksponowanie skóry na słońce może wpłynąć niekorzystnie u osób borykających się z łuszczycą oraz łojotokowym zapaleniem skóry.

Odpowiednia profilaktyka przed oparzeniami słonecznymi

Istnieje wiele sposobów, które pozwolą na skuteczną ochronę przed powstawaniem niekorzystnych skutków działania promieniowania UV. Pierwszym z nich jest unikanie ekspozycji na słońce w okresach jego najsilniejszego działania, czyli pomiędzy godziną 11:00 a 15:00. Zasada ta dotyczy nie tylko gorących letnich dni ale ma zastosowanie także w okresach jesienno-zimowych. Niezależne od typu skóry oraz pory roku konieczne jest stosowanie ochronnych kremów z filtrami SPF dobranymi odpowiednio do typu skóry. Ochroną powinny być objęte także takie części ciała jak głowa, stopy oraz oczy – w tym celu warto nosić odpowiednie nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. Warto też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu .

Dodaj komentarz