Dieta Paleo – co warto wiedzieć o diecie naszych przodków?

Dieta Paleo

Kult idealnej sylwetki zatacza coraz szersze kręgi, dlatego powstają kolejne „skuteczne” diety, które nie dość, że okazują się stratą czasu to dodatkowo nie dostarczają do naszego organizmu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Coraz popularniejsza staje się dieta Paleo, nazywana również dietą naszych praprzodków. Jakie są jej główne założenia i co można dzięki niej osiągnąć?

Dieta Paleo – skąd pomysł?

Dieta Paleo nie bez powodu nawiązuje swoją nazwą do ery paleolitycznej, która miała miejsce ok. 3 milionów lat temu. To właśnie w tym okresie ludność pozyskiwała pożywienie dzięki rybołówstwu i polowaniom na dzikie zwierzęta, a to wszystko z uwagi na koczowniczy tryb życia. Uprawianie zbóż czy roślin strączkowych było w tamtym czasie niemożliwe, co ma swoje odzwierciedlenie we współczesnych dietach Paleo. Co ciekawe, okazuje się, że codzienna dieta wzorowana na prehistorycznych nawykach żywieniowych ma korzystny wpływ na nasz organizm.

Dieta Paleo – co wolno jeść?

Dieta sama w sobie jest dość urozmaicona, jednak skupia się na kilku głównych grupach produktowych wśród których można wyróżnić chude mięso, produkty odzwierzęce (np. jaja), ryby i owoce morza, owoce i warzywa niezawierające skrobi czy też orzechy i nasiona (np. migdały, orzechy włoskie). W niewielkich ilościach dopuszczalna jest także obecność w diecie oleje roślinne, miód, kawa czy herbata.

Dieta Paleo – czego nie wolno jeść?

Produktami całkowicie zakazanymi w diecie Paleo są wszelkie artykuły zbożowe, mleko i przetwory na bazie mleka, warzywa strączkowe, żywność bogata w cukry proste, sól czy olej parafinowany, a także wysokoprzetworzona żywność. Na diecie Paleo warto również unikać alkoholu, choć w wino w niewielkiej ilości nie powinno zrobić nam większej krzywdy.

Zobacz także: http://namaste.com.pl/zasady-zdrowego-odchudzania-o-czym-pamietac/

Dieta Paleo – korzyści dla zdrowia

Z uwagi na to, że w diecie naszych przodków nie sposób doszukać się produktów zawierających rafinowany cukier, to dieta Paelo pomaga w ustabilizowaniu glikemii we krwi. Pomaga również znacznie obniżyć ryzyko występowania chorób układu krążenia i uregulować ciśnienie tętnicze. Dieta Paleo jako dieta redukcyjna również może mieć swoje zastosowanie, a to z uwagi na wyeliminowanie cukru oraz śmieciowej żywności. Przed rozpoczęciem diety Paleo warto jednak skonsultować się z lekarzem, gdyż przedłużający się niedobór niektórych substancji odżywczych w codziennej diecie może okazać się szkodliwy dla naszego stanu zdrowia.

Dieta Paleo – jak gotować?

Przejście na dietę Paleo pozwala zyskać wiele korzyści dla zdrowia i urody, jednak wymaga ona dobrej znajomości zasad żywieniowych i technik kulinarnych, dzięki którym można zminimalizować ryzyko występowania skutków ubocznych. Samodzielne ułożenie diety Paleo może okazać się sporym wyzwaniem, dlatego też warto skorzystać z cateringu dietetycznego. Wbrew pozorom nie są to usługi przeznaczone wyłącznie dla osób chcących zgubić zbędne kilogramy – dzięki fachowej wiedzy dietetyków można zagwarantować sobie w pełni bezpieczną i zdrową dietę Paleo bez zbędnego wysiłku. Catering pudełkowy to świetne rozwiązanie dla osób chcących zaoszczędzić nieco czasu na robieniu zakupów czy gotowaniu, a także rzetelnym planowaniu posiłków, co zazwyczaj okazuje się zadaniem trudniejszym niż się wydaje. Korzystając z usług cateringu dietetycznego można dopasować kaloryczność posiłków do własnych potrzeb, nie rezygnując jednocześnie z wysokich walorów smakowych.

Dodaj komentarz