Czym jest pellet i dlaczego warto go kupować?

pellet

Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów, jeśli chodzi o stan powietrza i dobrze to widać nie tylko w dużych miastach, ale też często w niewielkich wsiach. Wynika to między innymi z tego jak ogrzewane mieszkania. Dobrą i czystszą alternatywą dla innych materiałów może być pellet. Czym on jest i dlaczego warto na niego postawić?

Gdzie kupić pellet?

Chcąc kupić pellet w Mońkach mamy kilka możliwości. Ten materiał opałowy jest często oferowany na przykład przez duże stolarnie, które obrabiają duże ilości drewna. To właśnie z niego bowiem powstaje to paliwo stałe, które jest coraz częściej wybieraną alternatywą dla węgla, który jest powodem sporego zanieczyszczenia powietrza.

Oprócz stolarni pellet oferują również takie firmy jak Rol-Pol, czyli przedsiębiorstwo oferujące zaopatrzenie dla gospodarstw rolnych takie jak materiały opałowe, ale też chemia gospodarcza, nawozy, środki służące do ochrony roślin, czy też pasze dla zwierząt hodowlanych takich jak bydło czy też trzoda chlewna.

Czym jest pellet?

Pellet to paliwo, które ma formę granulatu. Jest on tworzony z biomasy mającej różną postać. Mogą nią być na przykład odpady drzewne. Wtedy trociny z prac tartacznych są prasowane i formowane w granulat. Pellet może powstać również z odpadów i skutków ubocznych rolnictwa, czy też roślin, które są uprawiane specjalnie z myślą o prodikcji właśnie tego granulatu.

Dlaczego warto kupić pellet?

Wybór pelletu ma naprawdę wiele zalet. Jest on wysokokaloryczny i w tej kwestiii wśród paliw stałych przegrywa zaledwie z ekogroszkiem znanym z bardzo dużej kaloryczności. Wartość opałowa pelletu zależy jednak od materiału, z którego jest produkowany. Ma on jednak wiele innych zalet.

Przede wszystkim pellet to jedno z najtańszych źródeł ciepła, które wypada świetnie w tej kwestii w porównaniu z węglem, gazem, prądem, olejem opałowym czy też brykietem. Do tego kotły na pellet charakteryzują się dużą wydajnością, a sama jego produkcja i spalanie generuje znacznie mniej dwutlenku węgla, gdyż rośliny z których jest tworzony pobierały wcześniej ten gaz.

Dodaj komentarz