Dziczyzna to nieco zapomniany element tradycyjnej kuchni polskiej. Tymczasem potrawy takie jak comber z jelenia przez wieki gościły na szlacheckich stołach. Jak przyrządzić ten przysmak?
Czym jest comber z jelenia?
Comber z jelenia to potrawa powstająca z mięsa zadniej części zwierzęcia. Należy do tej samej kategorii potraw, co udziec z sarny lub dzika. Przez smakoszy dziczyzny ceniony jest za wyjątkową soczystość. Przygotowany z regionalnymi dodatkami, tak jak inne podlaskie wyroby, nabiera wyjątkowego, staropolskiego charakteru.
Przez wieki kucharze nauczyli się przyrządzać dania z leśnych zwierząt na dziesiątki różnych sposobów. Oprócz znanych od stuleci dodatków stworzyli także przepisy, w których używa się mniej popularnych w Polsce składników, np. wina.
Z czym podawać comber z jelenia?
Comber z jelenia można podać w bardzo prosty, a przy tym smaczny sposób – z czosnkiem, gorącym masłem i pieprzem. Aby wydobyć pełnię jego smaku, przed smażeniem warto go posmarować np. solą ziołową. Oprócz tego wcześniej można rozetrzeć w moździerzu jagody jałowca i także nimi natrzeć udziec.
Innym pomysłem na comber z jelenia jest zalanie go winem i dodanie przypraw takich jak czosnek, tymianek, cząber ogrodowy i rozmaryn. Składniki powinny marynować się przez dobę. Po odsączeniu mięso nadaje się już do smażenia, a potem pieczenia. Na koniec po raz kolejny trzeba dolać nieco wina do combra.
Comber z jelenia świetnie smakuje również m.in. z purée z selera oraz sałatką zrobioną z buraka, orzechów i miodu. Doskonały jest ponadto w formie tatara. Można go podać go z kiszonym ogórkiem, jajkiem i grzybami.
Jakie korzyści dla zdrowia daje jedzenie combra z jelenia?
Dziczyzna jest mniej tłusta niż mięso zwierząt z przemysłowych hodowli. Zawiera też mało cholesterolu. Co więcej, jest niskokaloryczna. Dzięki temu dania takie jak comber z jelenia bezpiecznie mogą jeść osoby z różnymi przypadłościami.
Comber z jelenia, jako wysokogatunkowe mięso, to źródło żelaza, białka i witamin. Przy tym jest to białko lekkostrawne. Duża zawartość energetycznych makroskładników korzystnie wpływa m.in. na kondycję kości i stawów.