Co robić z dzieckiem w domu?

Jeśli musimy pozostać z dzieckiem w domu przez dłuższy czas, szybko mogą mu się znudzić zabawki, którymi bawi się na co dzień. Co wtedy? Czy to oznacza, że dzieciaki wejdą nam na głowę i nie będziemy mogli nic zupełnie zrobić? Niekoniecznie!

Wykaż się inwencją

Gdy już wszystkie zabawki się znudzą, a nie chcemy inwestować w kolejne, warto stworzyć własne. Do tego celu mogą nam posłużyć koce, krzesła i kartony. W ten sposób zbudujemy własny wigwam lub tajną bazę. Można tam ukryć skarby lub zająć się czytaniem książek albo tworzeniem magii. Dzieci w wieku 5-10 lat uwielbiają sztuczki iluzjonistyczne, dzięki którym zaprezentować mogą swoje czarodziejskie umiejętności. Czasem wystarczy talia tradycyjnych kart i naprędce zmontowana różdżka z kawałka kija od miotły.

Możemy także tworzyć własne zabawki, które posłużą na kolejne miesiące. Może to być piankolina zastępująca ciastolinę lub choćby masa solna w miejsce plasteliny. Dzięki temu zabawą nie jest tylko samo lepienie, ale dzieci zdobywają wiedzę, jak wykonać z podstawowych materiałów nowe zabawki. Może w przyszłości im się przyda do czegoś ta umiejętność.

Szukasz dobrej hurtowni z zabawami? Odwiedź hurtownialuka.pl

Mały pomocnik

Szczerze mówiąc, to dzieci bardzo chętnie bawią się w obowiązki dorosłych. Wykorzystaj ten fakt i zaproś dziecko do wykonywania wspólnie obowiązków domowych. Zacznij od gotowania. Dzieci uwielbiają mieszać i zagniatać ciasto. Pierogi też się same nie ulepią. Co z tego, że nie będą idealne, ale ile frajdy będą mieli z wycinania kółek i zlepiania. Może i farszu wiele nie zostanie w pierogach, ale będą własnoręcznie zrobione! Sprzątanie wydaje się oczywistym obowiązkiem, w który angażujemy młodych ludzi. Dajmy im także odkurzacz i szmatkę do mycia okien, które i tak chcemy umyć. Trzeba będzie zapewne wszystko później poprawić, ale to zmobilizuje nas do natychmiastowej reakcji, kiedy tylko dziecko zaśnie popołudniową drzemką po umyciu wszystkich szyb. To samo tyczy się luster i wszystkich innych powierzchni szklanych.
W przydomowym ogródku trzeba zasadzić kwiatki? Kopanie głębokich dziur, to jedno z ulubionych zadań każdego dziecka. Potem trzeba włożyć nasiona lub sadzonkę, a następnie przynieść wodę w konewce i podlać. Na każdym etapie pomoc dziecka będzie mile widziana, a i nam przyjemniej upłynie czas, tak zazwyczaj jest, gdy robi się coś wspólnie. A gdy zasadzone drzewo wyrośnie? To będzie wspaniała pamiątka na długie lata.

Zobacz także: Jak ważną rolę pełnią hurtownie zabawek?

Dodaj komentarz