Ból stawów kolanowych w ciąży

Ból stawów

Ciąża to piękny okres w życiu każdej kobiety oczekującej na przyjście swojego wymarzonego dziecka. Jednak mimo podekscytowania i radości towarzyszą mu również nieprzyjemne dolegliwości. Oprócz porannych mdłości, zmian nastroju czy nadmiernej senności zaliczamy również do nich ból stawów w tym stawów kolanowych, który coraz częściej dotyka kobiety podczas ciąży.

Przyczyny bólu stawów kolanowych w ciąży

Naturalnym jest, iż każda nadwaga powoduje obciążenie na kolana, dlatego też każde dodatkowe kilogramy przybierane w ciąży powodują nacisk na stawy, co może skutkować dość silnym bólem kolan.

Kolejną przyczyną są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety podczas ciąży. W trzecim trymestrze uwalniana jest relaksyna. Jest to hormon, który ma za zadanie przygotowanie do porodu, powodując rozluźnienie więzadeł i ścięgien miednicy. Jednak mogą one również powodować rozluźnienie innych więzadeł i ścięgien, w tym ścięgien wokół kolan powodując niestabilność i ból kolan.

Zapotrzebowanie na wapń w czasie ciąży wzrasta, dlatego niezbędnym jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości tego pierwiastka. Jego niedobór może skutkować zwiększonym ryzykiem bólów kolan.

Następną przyczyną jest nieodpowiednia pozycja snu oraz długie okresy chodzenia lub stania, które również niekorzystnie wpływają na stawy.

Ból kolana zwykle ustępuje po ciąży, jednak nie następuje to od razu. Ścięgna i więzadła pozostają luźne przez kilka miesięcy po porodzie dlatego jest to powolny proces odzyskiwania formy. Jednak jeśli ból kolan utrzymuje się długo i nie jest leczony na czas, może prowadzić do komplikacji w przyszłości takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów czy uszkodzenie ochronnej chrząstki i więzadła wokół stawów kolanowych.

Jak radzić sobie z bólem stawów?

Aby ciąża była miło wspominanym okresem dla przyszłej mamy, radzenie sobie z bólem kolan staje się niezbędne. Jest wiele sposobów na złagodzenie bólu stawów w ciąży:

  1. Ćwiczenia o słabym wpływie, takie jak umiarkowany chód czy pływanie, które wzmocnią mięśnie czworogłowe i tym samym zapewnią wsparcie kolan.
  2. Utrzymanie prawidłowej masy ciała aby dodatkowymi, niepotrzebnymi kilogramami nie obciążać stawów kolanowych.
  3. Używanie butów, które są dobrze amortyzowane celem zapewnienia odpowiedniego wsparcie łuku.
  4. Częsty odpoczynek i nie obciążanie zbyt mocno stóp. Pomoże złagodzić ból kolan w ciąży
  5. Masaż, który nie tylko złagodzi bóle stawowe ale też poprawi zakres ruchu.
  6. Prawidłowa postawa ciała.
  7. Naprzemienny gorący i zimny kompres zmniejszy ból i obrzęk wokół stawów kolanowych.

Leczenie bólu stawów podczas ciąży

Niestety wiele leków w ciąży jest zabroniona dlatego też jedynym preparatem który złagodzi ból stawów w ciąży jest paracetamol. Dozwolone jest stosowanie tylko małych dawek i zgodnie z zaleceniami lekarza. Nadmierne stosowanie może powodować uszkodzenie wątroby. W złagodzeniu bólu pomocny może się okazać także suplement diety taki jak ten, który nie tylko zmniejszy ból ale też wzmocni stawy.

Ból kolan w ciąży jest jednym z wielu dotkliwych, fizycznych dolegliwości które doskwierają podczas ciąży. Postępowanie zgodnie z powyższymi wskazaniami pomoże lepiej i efektywniej przetrwać okres ciąży i milej go wspominać po narodzinach. .

Dodaj komentarz