Zielony dach – jak znaleźć producenta?

dach jak znalezc produnta

Rosnąca popularność zielonych dachów sprawia, że na rynku pojawia się dużo firm oferujących projekty i wdrożenia takiego rozwiązania. Producenci elementów konstrukcyjnych i wykonawcy projektów współpracują ze sobą dla uzyskania najlepszych efektów. 

Zielony dach – co jest najważniejsze w projekcie?

Obmyślając funkcjonalny zielony dach producent musi uwzględniać jego zastosowanie na konkretnym typie budynku. W wielu przypadkach takie dachy powstają w miastach, gdzie zabudowa jest znormalizowana, dachy są raczej płaskie niż spadziste. Implementacja jest dość łatwa, wystarczy sprawdzić nośność i kondycję dachu. 

Dachy spadziste też można wyposażyć w niezbędne elementy konstrukcyjne i stworzyć na nich zielone pokrycie. Tego typu zielony dach jest po prostu nieco bardziej skomplikowany na etapie projektu. Przeważnie jednak znajduje się niżej i doprowadzenie na górę instalacji nawadniającej czy jakiekolwiek inne prace są tańsze i łatwiejsze.

Zielone dachy – producent nowoczesnych rozwiązań

Popularność zielonych dachów trwa już dobrych kilka lat. Producenci opracowali rozwiązania nowocześniejsze i lepiej sprawdzające się w typowych warunkach niż te, które funkcjonowały na początku. Dziś na przykład dobrze sprawdza się lekki dach zielony optymalny do wykorzystania nawet przy starszych budynkach. 

Obniżenie wagi pozwala w lepszy sposób wykorzystać instalację nawadniającą. Niestety nie można w nieskończoność zmniejszać wagi dachu, z uwagi na wymagania roślin i konieczność zastoowania kilku warstw. Zielone dachy mogą jednak różnić się znacznie między sobą, co pozwala zastosować niektóre modele nawet przy niższej nośności. 

Czy zielony dach jest samowystarczalny?

Bardzo wiele zielonych dachów, odpowiednio zaprojektowanych i wykonanych, zapewnia dużą trwałość przy zachowaniu wydajności i wyglądu przez lata. Przeważnie przyjmuje się, żę dachy zielone trzeba poddawać konserwacji przynajmniej raz w roku. Taki przegląd uwzględnia sprawdzenie konstrukcji, kondycji gleby i roślin oraz w razie potrzeby wdrożenie zmian.

Podsumowując, zielone dachy wyglądają oryginalnie i mają znaczenie dla ekologii. Można je wykorzystać praktycznie na każdym budynku, w niektórych przypadkach dobrze sprawdzą się lekkie dachy.

Dodaj komentarz