Wycena nieruchomości – co wchodzi w jej skład?

nieruchomosci

Każdy, kto posiada nieruchomość, którą zamierza sprzedać, na pewno żywo interesuje się tematem wyceny nieruchomości. Dzięki współpracy z profesjonalnym rzeczoznawcą może łatwo oszacować, jakie środki pozyska w wyniku sprzedaży działki, domu czy mieszkania.


Komu może przydać się wycena nieruchomości?

Wycena nieruchomości w Tarnowskich Górach jest usługą skierowaną do tych osób, które ubiegają się o kredyt hipoteczny. Bez wątpienia sprawdza się również w sytuacji, gdy urzędy podatkowe wymagają sporządzenia operatu szacunkowego majątku. Rzeczoznawca przydaje się także w sytuacji załatwiania wszelkich spraw spadkowych. Osoby zainteresowane sprzedażą swojego domu, mieszkania czy działki również chętnie korzystają z możliwości, jakie daje im usługa rzeczoznawcy.

Jakie aspekty uwzględnia się podczas przygotowywania wyceny mieszkania bądź domu?

Bez wątpienia jednym z najważniejszych czynników, które uwzględnia się podczas sporządzania wyceny nieruchomości jest jej rodzaj. Inną wartość ma lokal użytkowy, hala magazynowa, budynek przemysłowy, a jeszcze inny dom jednorodzinny czy mieszkanie w budynku wielorodzinnym. Istotne przy szacowaniu wartości jest też powierzchnia użytkowa, stan lokalu, standard jego wykończenia. Na wycenę wpływ ma również lokalizacja. Na końcową wycenę nieruchomości wpływ mają także inne podobne oferty sprzedaży w okolicy, a także popyt i podaż na nieruchomości w danym cyklu rynku.

Które metody są stosowane przez specjalistów od wyceny nieruchomości?

Przede wszystkim sięga się po metodę porównawczą, która – jak sama nazwa wskazuje – polega na zestawieniu przedmiotu badań z innymi mieszkaniami o podobnych parametrach (lokalizacji, powierzchni użytkowej, stanie technicznym itp.). Bez wątpienia ważne może okazać się także podejście dochodowe, które uwzględnia to, jaki dochód dla inwestora może przynieść inwestycja w daną nieruchomość. Rzeczoznawcy, aby oszacować wartość danego mieszkania, domu czy działki, stosują ponadto metodę odtworzeniową, ale też metody mieszane.

Dodaj komentarz