Sami układamy chodniki na posesji. Jaki materiał można zastosować?

budowa chodnika

Wielu inwestorów, którzy aranżują otoczenie domu zdecydowanie nie korzysta z pomocy profesjonalnych firm brukarskich, a wykonuje aranżacje metodą gospodarczą, korzystając z własnego doświadczenia. Nic w tym dziwnego, chęć oszczędzenia pieniędzy i samodzielnego ułożenia kostki lub płyt jest bardzo duża. Jaki materiał można wykorzystać do pracy przy chodnikach?

Otoczenie domu odgrywa bardzo dużą rolę w jego ogólnym funkcjonowaniu. Strefa relaksu, altana, grill, kącik warzywny, ogród, oczkowo wodne, odpowiedni podjazd, a także strefa techniczna, jak zabudowa w postaci domku narzędziowego sprawiają, że użytkowanie domostwa jest zdecydowanie przyjemniejsze i pozwala na to, aby żyć, pracować i odpoczywać tak, jak chcemy.

Jedną z ważnych rzeczy jest to, aby w odpowiedni sposób zaplanować, zaaranżować i wykonać wszystkie chodniki na działce, które jak wiadomo są ścieżkami komunikacyjnymi i pozwalają na to, aby komfortowo poruszać się po działce. Do ich wykonania warto użyć odpowiednich materiałów, jak kostka brukowa, płyty betonowe.

Odpowiednie przygotowanie terenu

Jedną z najważniejszych kwestii jest to, aby odpowiednio przygotować teren do układania chodników. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej ilości ziemi oraz montaż obrzeży, które zapobiegną rozchodzeniu się płyt albo kostki. Obrzeża montujemy na zaprawę, równo (najlepiej według sznurka). Dopiero, gdy mamy zamontowane krawężniki możemy zabrać się za utwardzanie gruntu. Tu można wykorzystać również piach zmieszany z cementem. Ważnym krokiem jest zakup oraz ułożenie dobrej jakości geowłókniny, która ograniczy możliwość wzrostu i przebijania się chwastów. Krawężniki trzeba montować na taką szerokość, która pozwoli na ułożenie kostki lub płyt.

Zobacz także: https://bydgoszczcity.pl/3-powody-aby-korzystac-z-pomocy-firmy-brukarskiej/

 

Kostka brukowa

Trzeba przyznać, że nowoczesna, dobrej jakości kostka brukowa jest rozwiązaniem, które pozwoli uzyskać praktycznie od razy bardzo estetyczny i co najważniejsze trwały efekt. Kostka brukowa:

– jest szybka w układaniu,
– praktycznie nie wymaga obróbki,
– ma różne rozmiary,
– można ją kupić w różnej kolorystyce, grubości, wzornictwie lica,
– jest wyjątkowo odporna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i uszkodzenia.

Płyty betonowe

Drugim materiałem są płyty betonowe, które mogą mieć różne wymiary, np. 30×30, 40×40 lub innych. Ich główną zaletą jest niezwykle różnorodne wzornictwo i odporność na pękanie.

Dodaj komentarz