Coraz więcej osób decyduje się na zakup lub wybudowanie domu jednorodzinnego. Własna przestrzeń mieszkalna daje większe poczucie swobody i niezależności niż tradycyjne mieszkania w blokach czy kamienicach. Jednak utrzymanie obiektu mieszkalnego w optymalnym stanie wymaga dużo pracy i wysiłku, aby wszyscy jego mieszkańcy mogli cieszyć się najwyższym komfortem użytkowania. Nawet najlepsze materiały budowlane czy nowoczesne technologie stosowane przy budowach domów nie zapewnią im trwałości na kilkadziesiąt lat. Dlatego też każdy dom jednorodzinny wymaga cyklicznych renowacji, które przedłużą jego żywotność o kolejne lata. Remont, zwłaszcza ten kapitalny, to nie lada przedsięwzięcie, dlatego powinniśmy dobrze się do niego przygotować. Jak to zrobić?
Remont domu: analiza stanu domu
Przed rozpoczęciem prac remontowych, w pierwszej kolejności powinniśmy dokonać przeglądu tych elementów konstrukcji domu, które w największym stopniu narażone są na zużycie, a także decydują o poziomie bezpieczeństwa i ergonomiczności obiektu. Warto zatem sprawdzić stan techniczny dachu, ścian działowych, a także instalacji elektrycznych i wodociągowych. Z kolei jeśli jesteśmy właścicielami starego domu, który powoli przestaje spełniać podstawowe normy bezpieczeństwa, powinniśmy niezwłocznie podjąć się remontu jego najważniejszych obszarów.
Zobacz także: http://eurobase.pl/budowa-domu-jak-zaplanowac-prace/
Remont domu: względy estetyczne
Renowacja domu jednorodzinnego nie zawsze musi być podyktowana względami czysto technicznymi. Od czasu do czasu podejmujemy się odświeżenia poszczególnych elementów wykończeniowych, aby nadać obiektowi nieco bardziej nowoczesnego wyglądu. Malowanie ścian, wymiana pokryć podłogowych, wymiana mebli czy sprzętów AGD i RTV są na początku dziennym. Co więcej, „kosmetyczne” zmiany w wystroju domu są zdecydowanie mniej czasochłonne i generują mniej kosztów niż generalny remont budynku mieszkalnego.
Remont domu: materiały i narzędzia
Przeprowadzając prace remontowe w swoim domu należy pamiętać również o wyborze odpowiednich materiałów budowlanych oraz narzędzi. W obu przypadkach powinniśmy wybierać tylko najlepsze i sprawdzone rozwiązania. Niezależnie od tego, czy chodzi o farby do ścian, drewnianą podłogę czy nowe elementy konstrukcyjne, wszystko powinno wyróżniać się najwyższą jakością. Podobnie zresztą jak wykorzystywane przy okazji remontu narzędzia i konstrukcje, w tym rusztowania. Te ostatnie są przydatne nie tylko podczas dokonywania prac renowacyjnych elewacji budynku czy dachu, ale również przy malowaniu wysokich pomieszczeń. Zakup nowego rusztowania ramowego może okazać się zbyt kosztowną inwestycją, dlatego coraz więcej firm posiada w swoich ofertach rusztowania używane. Są w takim samym stopniu bezpieczne i pomocne w trakcie remontu domu jak rusztowania schodzące prosto z taśmy produkcyjnej.
Remont domu: budżet
Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że niezależnie od powierzchni użytkowej domu czy jego stanu technicznego, każdy remont wiąże się ze sporym obciążeniem finansowym. Dlatego też przed wdrożeniem w życie planu renowacji obiektu mieszkalnego, warto uprzednio stworzyć kosztorys odpowiadający naszym możliwościom finansowym. Czasem niezbędne okazuje się kredytu, dzięki któremu można przeprowadzić remont na większą skalę.
Jeden komentarz