Regeneracja turbosprężarek – jak przebiega?

samochody

Wraz z rozwojem motoryzacji pojawiło się większe zapotrzebowanie na silniki generujące większą moc. Bardzo pomocne w zaspokojeniu tego zapotrzebowania okazały się turbosprężarki, które jednak należy odpowiednio eksploatować i niestety często trzeba je naprawić. Wtedy warto postawić na regenerację turbosprężarki. Jak ona przebiega?

Dlaczego regeneracja turbosprężarek jest potrzebna?

Usługa taka jak regeneracja turbosprężarek we Wrocławiu jest potrzebna z racji na to jaka jest specyfika pracy turbiny. Pracuje ona przede wszystkim w wysokich temperaturach, gdyż napędzana jest przez spaliny, ale też na wysokich obrotach, gdyż potrafi osiągać prędkość obrotową rzędu nawet 100 tysięcy obrotów na minutę, dzięki czemu jest w stanie wtłoczyć znacznie więcej powietrza do komory spalania.

Specyfika pracy sprawia jednak, że serwis turbosprężarek jest potrzebny i przy prawidłowej eksploatacji ma on miejsce zazwyczaj po 150 do 200 tysięcy kilometrów. Niestety nie każdy kierowca odpowiednio dba o turbinę. By wydłużyć jej żywotność powinno się na przykład chłodzić ją przed wyłączeniem silnika po intensywnej jeździe. Inaczej odcinamy jej smarowanie, gdy jest wciąż bardzo rozgrzana.

Jak przebiega regeneracja turbosprężarek?

Regeneracja turbosprężarki rozpoczyna się od sprawdzenia urządzenia za pomocą aparatury, a także rozebrania go na części pierwsze w celu oceny tego w jakim stanie znajduje się każdy z komponentów. Doświadczony mechanik po takich działaniach będzie w stanie ocenić, które z elementów turbiny trzeba wymienić. Elementy, które są zbyt zużyte trafiają do wymiany, a te w dobrym stanie zazwyczaj są wykorzystywane dalej.

Potem pora na wyważenie rdzenia turbosprężarki oraz regulację ciśnienia sprężania. Gdy te czynności zostaną wykonane cała turbina może zostać złożona na nowo z zachowaniem najwyższej precyzji. Przed rozpoczęciem jej użytkowania w samochodzie należy jednak jeszcze sprawdzić to czy cały układ jest w pełni szczelny.

Dodaj komentarz