Po czym poznać dobre domy, czyli jak wybrać odpowiedni projekt?

Wybór właściwego projektu domu jest jedną z najważniejszych decyzji, przesądzającą o tym, czy będzie się w nim dobrze mieszkało. Dobre domy powinny być nie tylko ładne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Podpowiadamy, jak przygotować się do budowy domu, by budynek był komfortowy dla wszystkich członków rodziny.

Dobre domy dla młodych par i singli

Ważną cechą domu jest jego metraż – to od niego i rozplanowania pomieszczeń w największej mierze zależy, czy budynek jest wygodny w użytkowaniu. Jaki metraż najlepiej sprawdzi się dla osób młodych, mieszkających samotnie lub o minimalnych potrzebach? Pamiętajmy, że w miastach takie osoby mieszkają często w kawalerkach lub małych mieszkaniach, często poniżej 45 metrów kwadratowych. Decyzja o przeniesieniu się do własnego domu czy mieszkania jest decyzją na lata, warto więc pomyśleć o trochę większym metrażu, szczególnie, jeżeli planujemy powiększenie rodziny. Nawet, jeżeli nie mamy takiego zamiaru, dodatkowa przestrzeń może okazać się przydatna jako gabinet, pracownia czy pokój gościnny. Dobre domy dla par, małych rodzin i singli powinny mieć więc metraż od 50 do 100-120 metrów kwadratowych – mniejsza powierzchnia może być za mała nawet dla jednej osoby, a zbyt duża generuje dodatkowe koszty utrzymania, np. ogrzewania czy po prostu – większy podatek.

Dobre domy dla rodzin

Rodziny często myślą o większym metrażu – jest to istotne niezależnie od miejsca, w którym się mieszka, a dom pozwala na większą swobodę w aranżacji, niż mieszkanie. Średni metraż, między 120 a 160 metrów kwadratowych jest polecany dla rodzin z dwójką lub trójką dzieci – na takiej powierzchni można urządzić zarówno wygodną sypialnię dla rodziców, jak i pokoje dziecięce.

Dobre domy rodzinne powinny być dobrze oświetlone, co jest łatwe zarówno w nowoczesnych, mocno przeszklonych budynkach parterowych, jak i w domach piętrowych lub z poddaszem. Niezależnie od wytycznych zawartych w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego czy Warunkach Zabudowy, można więc znaleźć propozycję spełniającą potrzeby domowników.

Jakie cechy mają współczesne dobre domy?

Niezależnie od metrażu czy wielkości rodziny, są pewne cechy, które warto wziąć pod uwagę – nawet, jeżeli nieco podniosą koszty budowy. Zarówno dla młodych osób, które zdecydowały się ponieść tak wielki wydatek, jak budowa domu, jak i dla rodzin z dziećmi ważna jest oszczędność. Z domami jest podobnie, jak z innymi dziedzinami życia – nie zawsze najtańsze warianty opłacają się najbardziej. Warto więc zainwestować w dobrą termoizolację i inne technologie zwiększające wydajność energetyczną budynku. Dobrym pomysłem może też być zainwestowanie we własną elektrownię słoneczną – przy odpowiedniej instalacji rachunki za prąd mogą być minimalne lub wręcz – możemy zarabiać na sprzedaży nadwyżek do sieci energetycznej.

Dobre domy – gotowe projekty dla każdego

Znalezienie dobrego domu jest nie lada wyzwaniem – na szczęście są katalogi online, takie jak https://pracownia-projekty.dom.pl/dobre_domy.html. Poza ogólnym katalogiem można skorzystać z wyszukiwarki z filtrami. Można więc wybrać odpowiednie parametry i wybrać np. pożądany metraż czy preferowaną technologię (drewnianą lub murowaną). Bez problemu ograniczymy też wyświetlane propozycje do konkretnego rodzaju zabudowy, np. piętrowej lub parterowej.

Warto pamiętać, że gotowe projekty są o wiele tańsze od indywidualnie przygotowywanych, a zapewniają równie dobrą jakość i komfort – o ile nie mamy więc wyjątkowo nietypowych oczekiwań, dobrze skorzystać z takich propozycji.

Dodaj komentarz