Objawy łuszczycy, jakie mogą wystąpić w jej przebiegu

Łuszczyca stanowi ciężką oraz przewlekłą chorobę objawiająca się przede wszystkim występowaniem charakterystycznych zmian skórnych. Jej pierwsze symptomy dotykają blisko 1 do 2 procent wszystkich mieszkańców naszego kontynentu. Pomimo licznych badań jej etiologia nie została w pełni wyjaśniona i choroba ta wciąż stanowi ogromny problem zarówno dla pacjentów, jak i dla samych lekarzy. My w naszym artykule postaramy się skupić głównie na jej podstawowych objawach pozwalających na jej rozpoznanie. Zapraszamy do lektury.

Objawy łuszczycy – na jakiej podstawie lekarz stawia rozpoznanie?

Łuszczyca objawy początkowe manifestuje najczęściej w postaci różowo-czerwonych wykwitów, wyraźnie odgraniczonych do niezmienionej, zdrowej skóry. Powierzchnia zmian pokryta jest tak zwaną łuską – srebrzystoszarym zrogowaciałym naskórkiem zmienionej łuszczycowo skóry. Stąd też, jak łatwo się domyślić taka, a nie inna nazwa tej jednostki chorobowej.

Najczęściej, początki łuszczycy związane są z pojawianiem się opisywanych wykwitów sporadycznie i w niewielkiej liczbie. Wraz jednak z rozwojem choroby, zmiany ulegają nasileniu i zaczynają osiągać coraz większe rozmiary i występować coraz częściej.

Co więcej, oprócz złuszczających się zmian skórnych, rozpoznanie choroby ułatwiają charakterystyczne objawy łuszczycy, do których możemy zaliczyć:

  • Objaw świecy stearynowej – objaw ten polega na tym, iż po zdrapaniu łuski, powierzchnia skóry zaczyna się lekko błyszczeć tak, jakby była pokryta cienką warstwą stearyny (wosku, z którego wykonane są świece).
  • Objaw Auspitza – objaw ten z kolei polega na tym, iż po zdrapaniu łuski, na powierzchni skóry zaczynają się pojawiać bardzo drobne kropelki krwi. Zjawisko to bezpośrednio wynika z uszkodzenia niewielkich naczynek krwionośnych biegnących w najbardziej zewnętrznych warstwach naszej skóry.
  • Objaw Koebnera – w odróżnieniu od wcześniej opisywanych objawów natychmiastowych, ten zaliczanych jest do odległych. Pojawia się bowiem dopiero po 8 do 14 dni od zadziałania bodźca wywołującego i świadczy o aktywnej fazie choroby. Jego występowanie polega na tym, iż najmniejsze nawet uszkodzenie niezmienionej skóry po upływie wspomnianego wcześniej okresu spowoduje wystąpienie tam zmian łuszczycowych.
  • Objaw naparstkowania – objaw zajęcie przez chorobę łuszczycową paznokci. Jego występowanie polega na pojawieniu się drobnych, punkcikowatych wgłębień na płytce paznokciowej. Symptom ten występuje u 20 do 50 procent pacjentów chorujących na łuszczycę.

W skrócie omówiliśmy sobie najczęściej występujące i najbardziej charakterystyczne objawy łuszczycy, które pozwalają lekarzowi dermatologowi na postawienie diagnozy. Gdzie najczęściej lokalizują się zmiany łuszczycowe? Na głowie, dłoniach i stopach.

Typowe objawy łuszczycy i charakterystyczna lokalizacja zmian są głównymi czynnikami, które decydują o rozpoznaniu tej ciężkiej choroby. W jakim miejscu najczęściej mogą lokalizować się wykwity skórne?

  • Owłosiona skóra głowy – jeśli łuszczyca występuje tylko w tej lokalizacji, zwłaszcza na początku może być błędnie rozpoznana jako łupież.
  • Stawy łokciowe i kolanowe – lokalizacja ta jest domeną tak zwanej postaci stawowej łuszczycy.
  • Okolica krzyżowa – często w tej okolicy pojawiają się pierwsze objawy łuszczycy.
  • Pośladki – podobnie jak w punkcie wyżej.
  • Powierzchni dłoni oraz stóp – bardzo kłopotliwa dla pacjentów lokalizacja.

Co może spowodować ujawnienie się łuszczycy?

Dość charakterystyczne dla łuszczycy jest to, iż jej pierwsze objawy często poprzedzone są zadziałaniem jakieś czynnika sprawczego. Co warte wspomnienia, u każdej osoby może być on inny, ale wyróżnia się spośród nich kilka najczęściej występujących. Są nimi:

  • Infekcje – na przykład łuszczyca może pojawić się po przebyciu odry lub ospy wietrznej.
  • Choroby przewlekłe – czynnikiem sprawczym łuszczycy może być przykładowo cukrzyca.
  • Nagły, bardzo duży stres – pierwsze zmiany łuszczycowe często u pacjentów pojawiają się po wypadkach czy śmierci jakiejś bliskiej osoby.
  • Leki – udowodnione działanie sprzyjające występowaniu łuszczycy mają na przykład tetracykliny.

Czy można jakoś zahamować rozwój zmian?

Najlepszym rozwiązaniem, jeśli podejrzewamy u siebie występowanie łuszczycy, jest udanie się do lekarza. Tylko dobrze dobrana i prawidłowo prowadzona terapia może spowodować, że zmiany łuszczycowe przestaną się pojawiać lub chociaż ich występowanie będzie mniej narażone.

Spośród domowych sposobów radzenia sobie z łuszczycą należy wymienić zdrową dietą, mniej stresujący tryb życia, czy regularną aktywności fizyczna. Należy zaznaczyć jednak, że wszystkie podejmowane przez pacjenta działania winny być skonsultowane z lekarzem prowadzącym.

Jaki lekarz leczy łuszczycę?

Jeśli podejrzewamy u siebie zmiany łuszczycowe lub jakikolwiek inny problem skórny najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do dermatologa. To właśnie ten specjalista w sposób profesjonalny jest nam w stanie pomóc między innymi z problemem nieestetycznych łusek.

Łuszczyca – choroba nie tylko skóry

Łuszczyca jest ciężką, przewlekłą chorobą. Jej nieestetyczne objawy wielu pacjentów wpędzają w ogromne kompleksy i sprawiają, że coraz rzadziej opuszczają oni swoje domy. Łuszczyca w społeczeństwie bowiem jest czynnikiem bardzo stygmatyzującym. Wynika to jednak przede wszystkim z ogromnej niewiedzy na jej temat.

 

Dodaj komentarz