Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze płyty gazowej?

wybor plyty gazowej

Jeszcze nie tak dawno płyty gazowe należały do obowiązkowych sprzętów w domach. Dzisiaj są inne alternatywy w postaci płyt indukcyjnych i ceramicznych. Jednakże wiele osób i tak woli stare dobre płyty gazowe. Są one tanie w eksploatacji. Dowiedz się zatem, czym kierować się przy wyborze płyty gazowej.

W jakich okolicznościach sprawdzi się płyta gazowa?

Płyta gazowa sprawdzi się oczywiście tam, gdzie jest dostęp do gazu. Co więcej, można w nią zainwestować także wtedy, gdy nie ma dostępu do gazu. Wtedy rozwiązaniem będzie butla gazowa. Należy również sprawdzić, czy do wybranego modelu kuchenki dołączone zostały dysze. Dzięki temu użytkowanie sprzętu będzie bezpieczne. Istotne jest także to, że współczesne płyty gazowe wymagają też podłączenia do źródła energii elektrycznej. Jest to rozwiązanie, które pozwala na ich uruchomienie bez użycia zapalniczki czy zapałek.

Płyta gazowa, zwróć uwagę na wielkość

Normalna płyta gazowa do zabudowy osiąga od 58 do 60 cm szerokości. Co więcej, najczęściej oferuje użytkownikom cztery palniki. Można także zdecydować się na mniejszy model. W ofercie rynkowej dostępne są płyty o szerokości 30 cm z dwoma palnikami. Warto także przeanalizować układ palników i sprawdzić, w jakich miejscach znajdują się pokrętła.

Jaką płytę gazową wybrać, emaliowaną czy szklaną?

Osoby, które myślą o zainwestowaniu w płytę gazową mogą wybrać płytę emaliowaną lub szklaną. W nowoczesnych kuchniach świetnie sprawdzą się płyty stalowe. Dużą popularnością cieszą się też płyty szklane. Na końcu plasują się płyty emaliowane, ponieważ są białe. Ich wadą jest też to, że gdy emalia odpryśnie na płycie powstanie brzydki ślad.

Płyty gazowe typu gaz na szkle

Alternatywą są płyty gazowe typu gaz na szkle. W tym przypadku palniki pokryte są taflą szkła. Dzięki temu przypominają one płyty ceramiczne bądź indukcyjne. Na płycie gazowej dostępne mogą być różnorodne funkcje. Jest to na przykład przerwa w grzaniu, programowanie, zwiększenie mocy i powiększenie pola grzewczego, wykrywanie wysokiej temperatury w garnku czy też automatyczne wyłączenie po zagotowaniu wody. Nowoczesne technologie sprzyjają tworzeniu bezpiecznych i atrakcyjnych płyt gazowych.

Nowoczesne płyty gazowe, czyli jakie wybrać palniki?

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jeśli chodzi o wybór płyty gazowej, jest rodzaj palników. Na płytach gazowych najczęściej są cztery palniki. W niektórych modelach pojawia się piąty palnik rozmieszczony centralnie. Jest to palnik typu WOK. Cechą charakterystyczną jest obecność podwójnej lub potrójnej korony. Taki palnik sprawdza się, gdy potrzebny jest silny strumień ciepła. Palniki najczęściej znajdują się w równych odległościach od siebie. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Wiesz, czym kierować się przy wyborze płyty gazowej? NIE? To przeczytaj wpis na portalu akacjaaranzacja.pl. Pozyskasz tam wszystkie najważniejsze informacje na ten temat.

Ile trzeba wydać na zakup nowej płyty gazowej?

Warto także dowiedzieć się ile kosztuje nowoczesna płyta gazowa. Za prosty, standardowy model trzeba wydać około 300 zł. Natomiast nie oznacza to, że płyta gazowa może nie kosztować więcej. Najdroższe płyty kosztują nawet 3000 zł. Z kolei przedział cenowy płyt, które są najczęściej kupowane przez użytkowników, wynosi od 600 do 1000 zł.

Płyta gazowa to świetna inwestycja. Zasadniczą zaletą jest to, że jest ona dużo tańsza w eksploatacji w porównaniu z płytami indukcyjnymi czy ceramicznymi. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii. Dzięki temu inwestycja będzie bardziej trafiona.

Dodaj komentarz