Absolwent studiów po otrzymaniu dyplomu może zacząć szukać dobrze płatnej pracy w swoim zawodzie w różnoraki sposób. Jak to zrobić skutecznie? Podpowiadamy.
Wymagane doświadczenie
Przy dobrych zarobkach pracodawcy zwykle wymagają doświadczenia. Trudno przeskoczyć te wymagania, więc wiele młodych osób decyduje się na odbycie kiepsko płatnych staży. Nie zawsze jest to jednak regułą. Przy poszukiwaniu lepiej płatnych stanowisk warto rozejrzeć się przede wszystkim za pracą na przykład w bankach lub w większych korporacjach. Można często spotkać się z sytuacjami w których organizowane są specjalne wydarzenia związane z rekrutacją osób, które dopiero co skończyły studia i poszukują pracy na stałe, a przedtem mogą skorzystać z licznych benefitów i korzyści związanych z poznawaniem nowego miejsca.
Warto mieć świadomość tego, że brak kolejnych pozycji w CV związanych z brakiem doświadczenia nie dyskwalifikuje kandydata do pracy, szczególnie jeśli aplikujemy na stanowisko, gdzie nie jest to niezbędne. Nawet kilka różnych pozycji związanych z pracą sezonową zwykle nie wpłynie w istotny sposób na to jak pracodawca będzie spoglądał na kogoś kto dopiero co skończył studia.
Należy mieć świadomość, że pracodawcy w różnych miastach nieco inaczej spoglądają na kwestię doświadczenia. W takiej Łodzi czas pandemii nie odcisnął znacznego piętna na osobach pozostających bez pracy, więc studenci nie powinni mieć większych trudności ze znalezieniem dobrze płatnych stanowisk. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://www.dziswlodzi.pl/artykuly/roznosci/jak-obecnie-w-lodzi-znalezc-atrakcyjne-oferty-pracy.
Gdzie najlepiej szukać pracy po studiach?
Współcześnie kopalnią możliwości jest bez dwóch zdań internet. To właśnie tam, na różnych stronach www bez trudu znajdziemy oferty dopasowane do naszych konkretnych potrzeb. Różnorodność oraz łatwość z jaką można znaleźć pracę motywuje do tego, aby wysyłać CV nawet do przedsiębiorstw w których istnieje niewielka szansa na zatrudnienie. Nie warto jednak się poddawać w takiej sytuacji, bo może się okazać, że wśród kandydatów to właśnie niepozorny student będzie mógł uściskać rękę prezesa i zasiąść na wysokim stanowisku.
Inną ciekawą możliwością jest osobiste stawienie się w różnych przedsiębiorstwach i instytucjach, które działają w okolicy. Może się wydawać, że taki sposób poszukiwania pracy wydaje się współcześnie nietaktem. Okazuje się jednak, że może być całkiem skuteczny. Szczególnie w przypadku studenta, który może zaprezentować się od jak najlepszej strony osobiście, nie poprzez wysłanie CV.
Doradcy zawodowi dostępni w urzędach pracy mogą okazać się bardzo skuteczni w kierowaniu młodych osób do interesujących stanowisk pracy. Nie jest to wbrew powszechnej opinii strata czasu, wręcz przeciwnie. Szczególnie młode osoby mogą łatwiej wybrać kierunek w którym chcą dalej się rozwijać i nie tracić czasu na oferty, które będą jedynie ich tymczasową alternatywą.
Połączenie nauki i pracy
Dużo większe szanse na znalezienie pracy mają osoby, które łączą pracę i naukę. Warto więc już w trakcie studiów rozejrzeć się za tymczasowym zajęciem. Może to być nawet praca charytatywna. W ten łatwy sposób można wręcz zyskać przewagę nad gronem innych absolwentów, którzy dopiero co skończyli naukę.