Osteoporoza to jedna z najpowszechniejszych chorób układu kostnego. Atakuje podstępnie i nie daje charakterystycznych objawów. Zagrożone są nią osoby starsze. Wykonanie odpowiednich badań to klucz do profilaktyki tej choroby. Jak przebiega badanie osteoporozy i na czym polega?
Jakie badania wykonuje się na osteoporozę?
Osteoporoza to choroba, która polega na ubytku masy kostnej. W konsekwencji może dochodzić do licznych złamań, nawet podczas wykonywania codziennych czynności. Do złamań może dochodzić w wyniku lekkiego urazu. Badanie osteoporozy w Gdańsku pozwala stwierdzić na jakim etapie znajduje się choroba, jakie są ubytki w masie kostnej. Pozwala określić czy podjęte leczenie jest skuteczne.
Kluczowym badaniem, pozwalającym na określenie gęstości kości jest badanie densytometryczne. Pozwala określić intensywność osteoporozy. To metoda, która pozwala na określenie poziomu porowatości i kruchości kości. Wykorzystuje się je także do zdiagnozowania osteopenii, czyli stanu poprzedzającego osteoporozą.
Jak wygląda badanie gęstości kości?
Osteoporoza to choroba, która nie daje objawów. Często do pierwszego złamania, pacjenci nie wiedzą, że na nią cierpią. Dlatego też ważne jest, by kobiety w okresie menopauzalnym i mężczyźni po 65. roku życia wykonywali regularnie badania, takie jak badanie densytometryczne czy badanie tężyczki w Gdyni, które pozwolą na ocenienie stanu układy kostno-mięśniowego. Badanie na osteoporozę nie wymaga szczególnego przygotowania. Pacjent nie musi być na czczo. Podczas badania używany jest specjalny aparat, który pozwala sprawdzić jaka jest gęstość kości. Promieniowanie wysyłane jest przez miniaturową lampę RTG do czujnika. Najlepiej badanie wykonać na kości udowej lub odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Wówczas obraz stanu układu kostnego będzie najpełniejszy. Samo badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut.
Regularne wykonywanie badań pozwala w porę na zdiagnozowanie problemu i wdrożenie leczenia, które pozwoli zachować sprawność ciała na długo.