Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

kredyt hipoteczny

Wybór najlepszego kredytu hipotecznego może okazać się niełatwym zadaniem, ponieważ oferty banków różnią się między sobą i trzeba poświęcić sporo czasu na ich przeanalizowanie. Warto zatem poznać kilka wskazówek dotyczących wyboru najlepszego finansowania na zakup lub budowę nieruchomości. Na co zwracać uwagę przy takich zobowiązaniach?

Kilka słów o kredycie hipotecznym

Kredyt hipoteczny to kredyt bankowy, z którego wszystkie uzyskane środki należy przeznaczyć na wybudowanie domu lub zakup budynku czy mieszkania i jego ewentualne wykończenie (jeśli jest w stanie surowym czy deweloperskim). Takie pożyczki wynoszą najczęściej kilkaset tysięcy złotych, a raty rozkłada się na kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat. Oferty kredytu hipotecznego w poszczególnych bankach mogą różnić się m.in. wysokością oprocentowania, a od tego zależy, jak dużo kredytobiorca będzie musiał zwrócić bankowi.

Cechą charakterystyczną kredytu mieszkaniowego jest to, że kredytobiorca podpisuje zobowiązanie do zakupu lub budowy nieruchomości i musi się z niego wywiązać. W razie niedotrzymania umowy lub braku spłaty kredytu to bank staje się jedynym właścicielem domu czy mieszkania, na które dana osoba zaciągnęła kredyt. Długość spłaty rat hipoteki nie może przekraczać 35 lat.

Kredyt hipoteczny – na co zwracać uwagę?

Podczas poszukiwań oferty kredytu trzeba zwrócić uwagę na sporo czynników. Jednym z nich są raty hipoteki, których wysokość zależy np. od długości trwania kredytu. Im szybciej chce się spłacić zobowiązanie, tym z wyższymi kosztami miesięcznymi trzeba się liczyć. Przed rozpoczęciem procesu ubiegania się o kredyt trzeba zwrócić uwagę na to, jakiego wkładu własnego wymagają poszczególne banki. W niektórych placówkach pojawia się konieczność wpłacenia 10-20% wartości nieruchomości. Klient musi jednak zdecydować, ile wyniesie jego wkład własny, a co za tym idzie, wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe.

Oferty bankowe wiążą się jeszcze z dodatkowymi kosztami w postaci ubezpieczenia, marży czy prowizji. W celu znalezienia najlepszego kredytu hipotecznego należy wziąć pod uwagę wszystkie elementy wpływające na ostateczną sumę, którą płaci się bankowi. Warto wiedzieć, że można negocjować z placówką warunki przedstawionej oferty. Kredyt nie jest niczym stałym i ustalonym jednakowo dla wszystkich klientów. Każdy przypadek rozpatruje się indywidualnie.

Czy warto skorzystać z pomocy doradcy kredytowego?

Wybór najlepszej oferty polega na porównaniu ze sobą wszystkich możliwych opcji. Osoba ubiegająca się o kredyt rzadko orientuje się w skomplikowanych sprawach związanych z dokumentacją bankową, dlatego bardzo przydatny okazuje się doradca kredytowy. Jest to osoba, której zadaniem jest przedstawienie kredytobiorcy ofert różnych banków i pomoc w wyborze najkorzystniejszej finansowo opcji. Wspiera on także klienta w kompletowaniu wszystkich potrzebnych dokumentów i dba o to, aby cały proces przebiegł jak najszybciej. Warto więc skorzystać z usług sprawdzonego specjalisty.

Cechy najlepszego kredytu hipotecznego

Najkorzystniejszy kredyt hipoteczny to taki, który najmniej obciąży finansowo kredytobiorcę. Mowa tutaj nie o samej kwocie potrzebnej do zakupu czy budowy nieruchomości, ale o wszelkich kosztach dodatkowych, które składają się na końcową sumę kredytu.

Warto też mieć na uwadze liczbę wymaganych dokumentów, ponieważ oczekiwania banków w tej kwestii mogą być zróżnicowane. Poza tym liczy się także jakość obsługi klienta. Ważne jest, aby przebiegała ona sprawnie i bezproblemowo, a pracownicy banku chętnie i szybko rozwiewali wszelkie wątpliwości kredytobiorcy. Dobra komunikacja jest szczególnie istotna w przypadku ewentualnych problemów podczas wnioskowania.

Do wyboru najlepszej opcji kredytowej przydaje się bardzo szerokie rozeznanie w ofertach różnych banków. Istotne jest zwrócenie uwagi na RSSO. Oznacza to rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. To na jej podstawie można policzyć, ile tak naprawdę będzie się płacić za kredyt.

Dodaj komentarz