Jak można uczyć dziecko higieny jamy ustnej?

Higiena jamy ustnej

Profilaktyka w stomatologii, zwłaszcza dziecięcej ma ogromne znaczenie. Wyrobienie u dziecka prawidłowych nawyków dotyczących dbania o higienę jamy ustnej praktycznie natychmiast przyniesie bardzo dobre i co najważniejsze realne efekty.


Każdy rodzic chce dbać o swoje dziecko jak najlepiej. Dotyczy to praktycznie każdego aspektu życia naszej pociechy. Jedną z najważniejszych rzeczy, na którą szczególnie trzeba zwrócić uwagę jest prawidłowa higiena jamy ustnej, nauka szczotkowania zębów, dbania o nie w taki sposób, aby nie powodowały problemów. Warto sobie uświadomić, że im wcześniej będziemy z dzieckiem o tym rozmawiać i wcielimy w życie podstawowe zasady, tym lepiej. 

Kiedy najlepiej zaczynać naukę?

Wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy zacząć rozmawiać z dzieckiem na temat higieny jamy ustnej. Odpowiedź brzmi: jak najwcześniej. Wyrabianie pozytywnych zachowań u dzieci nie jest łatwą czynnością, dlatego im wcześniej zaczniemy tym mamy większą szansę na to, aby uzyskać lepszy efekt. Warto uświadamiać dziecko, jak niezwykle ważna jest stomatologia dziecięca warszawa.

Różne sposoby na to, aby uczyć higieny

Obecnie rodzice mają do dyspozycji naprawdę bardzo dużą paletę możliwości, dzięki czemu osiągnięcie sukcesu jest łatwiejsze. Najbardziej skuteczna metoda to oczywiście rozmowa z dzieckiem oraz przechodzenie od słów do czynów. Codzienna pielęgnacja zębów to podstawa, o której po prostu trzeba pamiętać i z dzieckiem codziennie o tym rozwiać.

Rodzice również sami powinni dawać swoim pociechom przykład, jak dbać o zęby i regularnie je szczotkować. To ważne, gdyż w pewnym wieku dziecko dokładnie naśladuje zachowania rodziców.

Zobacz także: http://kobietaizdrowie.pl/pierwsza-wizyta-u-stomatologa-o-czym-warto-pamietac/

Nowoczesne rozwiązania

Opowiadanie dziecku o zębach, konieczności dbania o nie to niezwykle ważna sprawa. Można również w celach edukacyjnych wykorzystać różnego rodzaju nowoczesne rozwiązania: gry interaktywne, zabawki, filmy, piosenki, bajki. Z ogromną pomocą przychodzi tu np. Internet. Dzieci mogą dzięki odpowiednim bajkom oraz animacjom zapoznać się z tym, jak funkcjonują zęby, jak są zbudowane, dlaczego ważna jest profilaktyka i jakie może przynieść efekty.

Atrakcyjność takiego rozwiązania jest bardzo duża i pozwala na to, aby stosowanie się do zasad higieny było po prostu dużo bardziej łatwiejsze i przyjemniejsze.

Dodaj komentarz