Instalacje fotowoltaiczne – o czym mowa w praktyce?

panele fotowoltaiczne

W ostatnich latach w Polsce wręcz standardem stały się podwyżki cen za energię elektryczną. To jednak spowodowało inny trend. Na dachach polskich domów możemy bowiem spotkać coraz więcej paneli fotowoltaicznych, które tworzą całe instalacje fotowoltaiczne. Jak one działają i czy ich montaż się opłaca?

Czy instalacje fotowoltaiczne są opłacalne?

Wbrew przeświadczeniu wielu osób obecnie instalacje fotowoltaiczne w Cieszynie są naprawdę opłacalne i pozwalają skutecznie zmniejszyć rachunki za energię elektryczną. Wynika to z tego, że wbrew pozorom Polska to kraj dość dobrze nasłoneczniony i nie odstaje w tej kwestii od swoich zachodnich sąsiadów, którzy w dużej mierze wykorzystują właśnie instalacje fotowoltaiczne.

Decydując się na to by zamontować moduły fotowoltaiczne w Cieszynie można liczyć przede wszystkim na spore oszczędności przez cały rok. Latem możliwe jest nawet darmowe korzystanie z prądu, a z kolei nadwyżka energii, która zostanie wytworzona w okresie, gdzie słońca jest najwięcej może zostać wykorzystana później i tym samym w ciągu całego roku rachunki za prąd będą po prostu znacznie niższe.

Jak zamontować instalację fotowoltaiczną i jak ona działa?

Aby zamontować instalację fotowoltaiczną trzeba znaleźć odpowiednią firmę, która zajmuje się jej wykonaniem, a także montażem. Pracownicy takiego przedsiębiorstwa pomogą w doborze jak najbardziej opłacalnej instalacji, a następnie ją zamontują i zajmą się jej serwisowaniem tak, by wytrzymała lata. Przed zakupem instalacji fotowoltaicznej warto się również zainteresować programami dopłat, które pozwalają na zredukowanie kosztu montażu instalacji.

Sama instalacja z kolei składa się z trzech głównych części. Serce to falownik, czyli urządzenie, które steruje pracą całej instalacji i kontroluje czy wszystko jest w pełni bezpieczne i czy odpowiednio działa. Panele fotowoltaiczne odpowiadają za wytwarzanie prądu stałego, który jest następnie konwertowany przez falownik w prąd zmienny. Tak stworzona energia trafia do sieci przez licznik dwukierunkowy, który nalicza to ile wytworzono oraz pobrano prądu.

Dodaj komentarz