Dozownik celkowy – w jakich pracach się sprawdzi

drewno

W pracach na przykład z drewnem, które zakładają jego obróbkę niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiednie odpylanie tak by w powietrzu nie unosiło się wiele trocin, czy też pyłu drzewnego. W tym pomóc może dozownik celkowy, który zajmie się transportem wiórów, pyłu i trocin z odpylacza do wybranego miejsca.

Czym jest dozownik celkowy?

Jest to zawór obrotowy, którego używa się do transportu materiałów pomiędzy dwoma urządzeniami. Dozownik celkowy pomaga więc w przeniesieniu na przykład wiórów drewnianych z odpylacza do przygotowanego wcześniej większego pojemnika czy też kontenera, w którym możemy składować tego typu odpady. Dozowniki celkowe mają także na celu izolację wybuchu, który może zajść przez zmianę ciśnień.

Dozownik celkowy może być zamontowany w wielu miejscach. Dobrze sprawdzi się w systemach, których zadaniem jest odpylanie trocin. Oprócz tego zawory obrotowe mogą być montowane pomiędzy filtrem, a silosem, cyklonem a silosem, a także filtrem a kontenerem lub cyklonem a kontenerem.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie dozownika celkowego?

Podstawowy parametr w dozowniku celkowym to oczywiście wydajność. Od niej zależy, czy dozownik będzie pracował wystarczająco szybko by przetransportować odpady i trociny produkowane podczas pracy warsztatu. Oprócz tego trzeba oczywiście sprawdzić czy dane urządzenie jest znane jako trwałe.

Ciekawym dodatkiem, który może okazać się niezwykle przydatny jest możliwość modułowej rozbudowy, która pozwoli na zwiększenie wydajności zaworu. Dobrze jest też postawić na urządzenie, którego serwisowanie jest względnie proste, a części zamienne łatwo dostępne.

Do czego dokładnie służą dozowniki celkowe?

Dozowników celkowych zwanych też zaworami obrotowymi używa się w wielu branżach. Ich główne przeznaczenie to transportowanie proszku lub granulatu. Dlatego używa się ich do przenoszenia cukru, mąki, skrobi, kakao, wapna w proszku, popiołu, trocin i wiór drzewnych, czy też gliny lub składników chemicznych i wielu innych. Są one przystosowane do pracy w wysokich temperaturach i znacząco usprawniają pracę.

Dodaj komentarz