Dlaczego warto czytać dzieciom na głos?

Czytanie dzieciom

Na prawidłowy rozwój dziecka wpływa wiele czynników, które w mniejszym bądź większym stopniu stymulują poszczególne obszary mózgu i pozwalają jak najbardziej efektywnie wykorzystać ich potencjał. Dlatego też już od najmłodszych lat nasza pociecha powinna mieć stały kontakt z różnymi bodźcami pozytywnie wpływającymi na rozwój malucha. Jednym z takich bodźców jest czytanie książek dla dzieci na głos, które stanowi swego rodzaju inwestycję w przyszłość. Zatem dlaczego czytanie na głos dziecku powinno wejść w nawyk?

Czytanie książek dla dzieci na głos– jak to robić?

Choć może się wydawać, że czytanie na głos to powszechna umiejętność, którą posiada każdy z nas, to tak naprawdę nie jest to takie oczywiste. Owszem, czytać na głos potrafi każdy, jednak czytanie dzieciom wymaga odpowiedniej intonacji, umiarkowanego tempa czy wplatania pauz budujących nastrój czytanki. Czytanie książki dla dzieci szybko i bez odpowiedniego akcentowania nie ma większego sensu, gdyż to właśnie dobra technika czytania pomaga najmłodszym pobudzić wyobraźnię. Trening czyni mistrza, dlatego z każdą kolejną czytanką powinno być coraz lepiej.

Czytanie dzieciom na głos rozwija wyobraźnię

Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie, dlatego też niektóre przedszkolaki doskonale radzą sobie z czytaniem prostych zdań czy dłuższych tekstów, natomiast inne dzieci z płynnym czytaniem mają problem jeszcze na poziomie szkoły podstawowej. Nie oznacza to jednak, że dzieci nie mogą pracować nad rozwojem wyobraźni. Książki dla dzieci czytane przez nas, rodziców, przyczyniają się do rozwoju abstrakcyjnego myślenia. Maluch, słuchając bajki czy krótkiego opowiadania, musi samodzielnie wyobrazić sobie świat przedstawiony w utworze, aby zrozumieć jego sens. Jest to jeden z kluczowych argumentów przemawiających na korzyść czytania na głos w stosunku do oglądania bajek czy filmów animowanych dla dzieci, które dają dzieciom opowieść „na tacy”.

Zobacz także: https://wimet.com.pl/wplyw-ksiazek-na-rozwoj-dziecka-w-wieku-przedszkolnym/

Czytanie na głos zbliża

W ferworze codziennych obowiązków coraz trudniej wygospodarować wolny czas, który całkowicie możemy poświęcić najbliższym. Każda chwila spędzona z dzieckiem jest na wagę złota, dlatego warto, aby maluch czerpał z nich jak największe korzyści. Czytanie bajek dla dzieci na głos pozwala nie tylko pobudzić ich wyobraźnię i pracować nad większym zasobem słownictwa, ale również budować wzajemne relacje. Wieczorne czytanie książeczek dla dzieci posiada swego rodzaju atmosferę intymności i bliskości, a do wspólnego czytania można zaangażować całą rodzinę.

Dodaj komentarz