Czyszczenie wentylacji jest konieczne, aby utrzymać wysoką jakość powietrza w domu lub w mieszkaniu. W przewodach wentylacyjnych zbiera się wilgoć i woda, która doprowadza do rozwoju niebezpiecznych drobnoustrojów. Dlatego konieczna jest okresowa kontrola, dezynfekcja oraz kompleksowe oczyszczanie. Na czym polega ten proces? Wyjaśniamy.
Na czym polega czyszczenie wentylacji?
Czyszczenie wentylacji rozpoczyna się od przeprowadzenia kompleksowej inspekcji przewodów i kanałów w których przesyłane jest powietrze. Na podstawie tego procesu możliwe jest precyzyjne określenie poziomu zanieczyszczeń. Następnie można w łatwy sposób ustalić potrzebny czas na przeprowadzenie czyszczenia, a także na ewentualne dodatkowe prace serwisowe.
Sam proces usuwania zanieczyszczeń z wentylacji przeprowadza się z użyciem kilku metody. Konieczna jest między innymi dezynfekcja, a więc kompleksowe usunięcie szkodliwych bakterii i pozostałych drobnoustrojów. W niektórych przypadkach potrzebne są także czynności konserwacyjne, zwłaszcza w momencie dostrzeżenia uszkodzonych elementów kanałów wentylacyjnych. Można je na tym etapie łatwo przeprowadzić.
Etapem kończącym czyszczenie jest inspekcja potwierdzająca czystość wnętrza przewodów. Pracownicy sporządzają odpowiednią dokumentację potwierdzającą wykonanie poszczególnych czynności. Tym samym właściciel wentylacji otrzymuje kompleksową wiedzę na temat zaistniałych problemów oraz dodatkowe zalecenia wraz z sugerowanym terminem kolejnego przeglądu i czyszczenia. Taka dokumentacja jest niezbędna także w przypadku kontroli.
Jak często należy wykonywać czyszczenie wentylacji?
Czyszczenie rur wentylacyjnych należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Istnieją przepisy prawne, które jasno określają obowiązki pracodawcy związane z systemami wentylacji w zakładach pracy. Zalecana częstotliwość czyszczenia może być inna, w zależności od specyfiki warunków w danym miejscu. Dlatego warto tą kwestię skonsultować ze specjalistami, którzy wykonują czyszczenie tych elementów.