Każda kobieta, która posiada cerę naczyniową, doskonale wie, że bywa ona dość problematyczna. Liczne „pajączki” i występujące rumieńce, powodowane rozszerzającymi się i pękającymi naczynkami krwionośnymi – to dolegliwości, z jakimi na co dzień muszą się borykać osoby o skórze naczyniowej. Czym się dokładnie charakteryzuje ten rodzaj cery? W jaki sposób powinno się o nią zadbać?
Charakterystyka cery naczyniowej
Znakiem rozpoznawczym cery naczyniowej są charakterystyczne, licznie występujące zaczerwienienia. Pojawiają się na skórze w wyniku wrażliwości na czynniki takie jak: warunki atmosferyczne (mróz, duże nasłonecznienie), niewłaściwa dieta, źle dobrane kosmetyki, a także silne emocje, wzmożony wysiłek fizyczny czy nawet spożycie alkoholu. Jak się też okazuje, ten typ cery jest w dużej mierze dziedziczony.
Najbardziej problematyczne obszary skóry, na których pękają naczynka i pojawia się zaczerwienienie, to: policzki, czoło oraz okolice nosa i brody. Ponadto, cera naczyniowa jest niezwykle delikatna i podatna na podrażnienia. W celu uniknięcia dyskomfortu powinniśmy zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry oraz uszczelnienie naczynek. Prawidłowe dbanie o tego typu cerę jest niezmierne ważne, gdyż trwałe zaczerwienienia mogą być przyczyną pojawienia się trądziku.
Przejrzyj inne, cenne wiadomości na temat trądziku, zawarte w tekście: Trądzik u dorosłej kobiety – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?
Pielęgnacja cery naczyniowej
Celem właściwej pielęgnacji jest zwiększenie elastyczności skóry i uszczelnienie naczynek krwionośnych. Równie ważne okazuje się odpowiednie nawilżenie oraz wzmocnienie bariery ochronnej skóry. Idealnie sobie z tym poradzą kosmetyki o dużej zawartości witaminy C, K oraz B3, a także aloesu. Najlepsze efekty daje witamina C, która rozjaśnia skórę, ale również wzmacnia naczynka krwionośne. Z kolei witamina K nie dość, że niweluje zaczerwienienia, to jeszcze poprawia koloryt skóry. Ciekawym, domowym sposobem jest samodzielnie zrobiona maseczka z awokado bogatego właśnie w witaminę K.
Do cery naczyniowej polecane są kremy, które posiadają ekstrakt z miłorzębu japońskiego, a także wyciąg z arniki górskiej czy z oczaru wirginijskiego. Mają one działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, ale również poprawiają elastyczność ścianek naczyń krwionośnych. Warto mieć na uwadze, że kremy mogą jedynie pomóc w problemach skórnych, a nie im zaradzić.
Gdy codzienna pielęgnacja to za mało, a my potrzebujemy w tym zakresie więcej wskazówek, warto sięgnąć do profesjonalnych źródeł informacji oraz zainwestować w zabiegi dla cery naczyniowej. Jonoforeza i sonoforeza to popularne zabiegi, których celem jest wprowadzenie do skóry witaminy K i PP, uszczelniających naczynia krwionośne. W przypadku pierwszej wykorzystuje się działanie prądu elektrycznego, zaś przy drugiej – właściwości ultradźwięków.
Istnieje również taka metoda, jak zamykanie naczynek IPL. Efekty wspomnianego zabiegu potrafią być naprawdę znakomite, a przy tym uzyskane w nieinwazyjny, bezbolesny i stosunkowo niedrogi sposób. Jednak zazwyczaj należy wykonać kilka lub kilkanaście powtórzeń kuracji, by otrzymać wyraźne i trwalsze rezultaty.
Polecana jest również elektrokoagulacja, czyli zabieg zamykania naczynek z wykorzystaniem prądu. Poprzez ścięcie znajdującego się w każdym naczynku białka, naczynko samo się zamyka i uszczelnia. Jest to zabieg przynoszący zdecydowanie zadowalające efekty. Warto jednak wciąż mieć na uwadze szczególną pielęgnację skóry naczynkowej, nawet po zakończeniu terapii.
Jak widać, cera naczyniowa to coś, co dziedziczymy, więc musimy ją zaakceptować. Na szczęście właściwa pielęgnacja, dobrze dobrane kosmetyki i odpowiednie zabiegi są w stanie choć trochę zniwelować jej problematyczność i zmniejszyć uporczywość charakterystycznych dla niej dolegliwości.
Jeden komentarz