Prace budowlane polegające na poprowadzeniu nowych instalacji podziemnych wymagają użycia specjalnego sprzętu i odpowiedniej techniki. Zastosowanie metody przewiertów horyzontalnych znacznie ułatwia prace. Na czym one polegają i jak się je wykonuje?
Przewierty horyzontalne – jak przebiegają?
Przewierty horyzontalne to metoda wykonywania wykopów bez naruszania pobliskiej infrastruktury. Mogą być wykonywane w centrum miasta, pod drogami lub nasypami kolejowymi. Za pomocą specjalnych urządzeń wykonuje się otwór przypominający tunel, do którego wprowadza się przewody lub rury kanalizacyjne. Cały proces przebiega o wiele szybciej i łatwiej niż tradycyjne wykopy. Na początku za pomocą głowicy sterującej z nadajnikiem wykonuje się otwór. Musi być wykonany pod odpowiednim kątem. Specjalny nadajnik umożliwia sterowanie głowicą, prowadzenie jej we właściwym kierunku i omijanie wszelkich przeszkód.
Następnym etapem jest zastosowanie tzw. płuczki, która pozwala usunąć wykopaną glebę i przygotować otwór do dalszej pracy. Ostatnim etapem jest poszerzenie otworu do odpowiedniego rozmiaru za pomocą specjalnej wiertnicy i wprowadzenie do niego właściwych rur lub przewodów.
Dlaczego warto korzystać z tej metody?
Tradycyjne prowadzenie robót budowlanych wymagało do niedawna wykonania długich i głębokich wykopów. Często wiązało się to także z koniecznością zniszczenia istniejącej infrastruktury. Przewierty horyzontalne w dużym stopniu pozwalają zmniejszyć uciążliwość wszelkich prac podziemnych. Nie wpływają negatywnie na funkcjonowanie mieszkańców w najbliższej okolicy. Zmniejszają koszty związane z przeprowadzeniem inwestycji. Dodatkowo pozwalają przyspieszyć cały proces. Nowoczesna technologia sterowania przewiertem pozwala uniknąć przypadkowego zniszczenia innych ważnych urządzeń znajdujących się pod ziemią. Dzięki temu, że technika może być wykorzystywana praktycznie na każdym gruncie, można z niej korzystać zarówno w centrum miasta, jak i na jego obrzeżach.