Czy notariusz może odmówić udzielenia czynności notarialnej?

biuro notarialne

Notariusz jest z wykształcenia prawnikiem, prowadzącym swoją działalność gospodarczą, regulowaną przepisami prawa. Jest to specyficzne połączenie przedsiębiorcy i urzędnika państwowego. Wiele osób ma wątpliwości, czy zawieranie umów w kancelarii notarialnej jest całkowicie bezpieczne i legalne. Co w przypadkach, gdy istnieje podejrzenie naruszenia interesów jednej ze stron? Czy notariusz może odmówić udzielenia czynności notarialnej?

Notariusz – specjalista odpowiadający przed polskim prawem

Notariusz we Wrocławiu na Różance jest urzędnikiem państwowym, dlatego wszelkie czynności, jakie podejmuje, muszą być zgodne z literą prawa. Jeśli więc notariusz stwierdzi, że postanowienia umowy nie są zgodne z brzmieniem obowiązujących przepisów, może odmówić dokonania danej czynności notarialnej. Urzędnik działa wówczas na podstawie art. 80 par. 2 Ustawy o notariacie z 14 lutego 1991 roku. Urzędnik państwowy, jakim jest notariusz, weryfikuje tożsamość osób przybyłych na akt, dlatego też muszą mieć one przy sobie ważne dowody osobiste. Podczas wizyty zostanie odczytany, wers po wersie, akt nabycia czy sprzedaży danej nieruchomości.

Biuro notarialne – jakie sytuacje sprzyjają wizycie w nim?

Biuro notarialne we Wrocławiu zajmuje się na co dzień sporządzaniem aktów nabycia i sprzedaży różnego typu dóbr. Świadczy bardzo odpowiedzialne i potrzebne usługi. Większość zwykłych ludzi udaje się do niego wtedy, gdy chce kupić lub sprzedać mieszkanie, dom, działkę czy samochód. Prawdopodobnie każdy obywatel prędzej czy później będzie musiał skorzystać z usług biura notarialnego. W przypadku jakichkolwiek pytań czy wątpliwości notariusz ma obowiązek udzielić informacje klientom. Zazwyczaj dotyczy to kwestii formalnych, takich jak rodzaj dokumentów, które należy mieć przy sobie podczas podpisywania umowy. Generalnie biuro notarialne ma służyć mieszkańcom do zagwarantowania bezpieczeństwa i legalności wszystkich przeprowadzanych w nim transakcji.

Dodaj komentarz