Czego uczy kurs radiooperatora SRC?

radiooperator src

Przebywanie na morzu wiąże się nie tylko z ekscytującą przygodą, ale także z pewnymi niebezpieczeństwami. Mając na pokładzie specjalistów, niektóre usterki można naprawić, a wypadki opanować. Natomiast w chwili zagrożenia, jedynym środkiem kontaktu jest system łączności z linią brzegową. Aby był on odpowiedni, należy posiadać nie tylko dobry sprzęt, ale i osobę, która przeszła kurs radiooperatora SRC.

Czym jest SRC i do czego służy?

SRC to świadectwo operatora łączności bliskiego zasięgu. Jest to certyfikat, który uprawnia do obsługi urządzeń radiowych na statkach morskich. Ma on charakter międzynarodowy i uznawany jest wszędzie, bez względu na to, w jakim kraju został zrobiony. System łączności statku z linią brzegową zawsze powinien działać sprawnie. Jeśli zaszłoby jakiekolwiek niebezpieczeństwo, jest to jedyny sposób kontaktu.

Powinniśmy wiedzieć, że efektywność urządzeń radiowych zależy nie tylko od ich sprawności, ale w dużej mierze od umiejętności osoby, która się nimi posługuje. Z tego właśnie względu kurs radiooperatora SRC we Wrocławiu jest bardzo ważny. Na każdym statku powinna znajdywać się kompetentna osoba, która została przeszkolona z tego właśnie zakresu.

Jak wygląda kurs radiooperatora SRC we Wrocławiu?

Szkolenie na radiooperatora SRC może odbyć osoba, która ukończyła szesnaście lat. Co ciekawe, może to być internetowe szkolenie. Wymaga to dziesięciu godzin nauki własnej. Kursant otrzymuje podręcznik, a instruktor stale jest do jego dyspozycji. Kurs SRC i szkolenia motorowodne we Wrocławiu stawiają przede wszystkim na wiedzę praktyczną, znajomość wszelkich procedur w komunikacji morskiej i zdolność do samodzielnej komunikacji, która będzie efektywna.

Zagadnienia, jakie są poruszane na kursie to przede wszystkim komunikacja na linii statek-stacja brzegowa, zdolność do użycia radiotelefonu VHF w służbie morskiej, obsługa Digital Selective Calling, obsługi kanałów częstotliwości VHF ukierunkowanych na dane typu komunikacji, obsługa transpordera radarowego Search and Rescue Transporders. Szkolenie z SRC przygotuje też do praktycznej obsługi radiotelefonu z cyfrowego wywoływania selektywnego.

Dodaj komentarz