Co warto zabrać ze sobą na kitesurfing?

kitesurfing

Kitesurfing to sport, którego istotą jest ślizg lub jazda po powierzchni wody na specjalnej desce. Do tego potrzebny jest również latawiec, który jest motorem napędowym całego mechanizmu. W Polsce kitesurfing rozwija się bardzo szybko i zyskuje coraz większą popularność. Wynika to z pewnością z tego, że daje mnóstwo frajdy, a dodatkowo polskie warunki są idealnie przystosowane do tego rodzaju sportu. Podstawowy sprzęt to oczywiście deska i latawiec. A jakie dodatkowe akcesoria warto ze sobą zabrać? 

Trapez

Trapez potrzebny jest do podpięcia baru, czyli drążka sterowniczego, co pozwala na regulowanie mocy latawca. Do rodzajów trapezów zalicza się biodrowy, siodełkowy oraz trapez połączony z kamizelką. Każdy rodzaj opasa inną część ciała kitesurfera i różni się nieco właściwościami. Trapez siodełkowy sprawdzi się u osób mających problem z kręgosłupem. Podtrzymuje on plecy i zapewnia komfort podczas aktywności. Wybór tego elementu wyposażenia jest niezwykle istotny. Nie może być ani za duży, ani za mały. Tylko odpowiednio dopasowany będzie zapewniał wygodę i spełniał swoje funkcje.

Leash

Leash to specjalna smycz, która łączy trapez i latawiec. Zabezpiecza on sprzęt przed utratą w przypadku odłączenia się latawca. Dzięki temu mamy pewność, że nam nie odleci. Jest to bardzo przydatny element wyposażenia, zwłaszcza na początku przygody z kitesurfingiem. Wyróżnić można leash krótki (sztywny), leash długi oraz leash krótki (basic).

Okulary

Okulary w kitesurfingu mają kilka zadań. Muszą chronić oczy przed słońcem, ale również osłaniać je przed dostaniem się kropel wody czy działaniem wiatru. Podczas sportów wodnych nie trudno o dostanie się wody do oczu. Może to być nieprzyjemne i utrudniać patrzenie. Okulary znacznie poprawiają komfort treningu oraz zapewniają bezpieczeństwo. Przy słabej widoczności od kropel wody w oczach czy promieni świecących na twarz można nie zauważyć przeszkody (np. w postaci drugiej osoby) i wyrządzić sobie lub komuś innemu krzywdę. Okulary do kitesurfingu powinny posiadać regulowaną opaskę podtrzymująca. Dzięki temu można je dobrze dopasować i nie będą spadały z głowy.

Pompka

Pompka potrzebna jest do napompowania latawca. Bez tego nasz sprzęt nie poleci i nie będzie nas ciągnął. Pompkę trzeba dopasować do latawca według końcówki, ponieważ każdy może posiadać inny otwór do pompowania.

Kamizelka i kask

Bezpieczeństwo to podstawa w każdym sporcie. Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek aktywności fizycznej trzeba przeanalizować wszystkie potencjalne zagrożenia. Dlatego inne ważne  akcesoria do kitesurfingu to kamizelka oraz kask. Główną funkcją obu tych przedmiotów jest ochrona w sytuacji gdy upadamy do wody. Tego typu kamizelki zazwyczaj są bardzo elastyczne, dopasowują się do ciała i nie utrudniają zbytnio ruchów. Zarówno akcesoria jak i sprzęt podstawowy znaleźć można w ofercie sklepu Decathlon. Kamizelki, czy okulary przeznaczone do tej dyscypliny dostępne są w kilku wariantach, dlatego można dopasować je do swoich preferencji.

Kitesurfing to wymagający sport i początkowo może się wydawać trudny, ale z pewnością można się wszystkiego nauczyć. Gdy opanujemy technikę, każda sesja będzie dla nas dobrą zabawą i przyjemnością. Nie obędzie się jednak bez odpowiedniego sprzętu, który zapewni bezpieczeństwo i wygodę. Warto o tym pamiętać.

Dodaj komentarz