Badanie parametrów gruntów organicznych – kiedy są przeprowadzane i na czym polegają?

Grunty organiczne to gatunek gruntów, które są słabonośne. W związku z tym, należy uważać, planując wykonać na nich jakąś inwestycję. Pod obciążeniem są one szczególnie narażone na odkształcenia i osiadanie. W związku z tym należy poznać ich właściwości poprzez badanie parametrów gruntów organicznych. Jednak jak można to zrobić?

Kiedy są przeprowadzane badania parametrów gruntów organicznych?

Planując wykonanie jakiejś większej inwestycji, należy poznać grunt. Aby to zrobić potrzeba wykonać różne badania. Jednym z nich jest badanie parametrów gruntów organicznych. Wykonuje się je w celu określenia właściwości gruntów, których cechą jest wysoka zawartość substancji organicznych. Oznacza to, że są one słabonośne i podatne na osiadanie i odkształcanie.

Aby poznać parametry danej ziemi, można zgłosić się do wielu firm zajmujących się tym. Jednym z przykładów jest laboratorium geotechniczne, które ma szeroką ofertę badań, a także potrzebną aparaturę. Ta ostatnia jest niezwykle istotna, ponieważ jest w stanie dokładnie określić parametry gruntu. Wybierając firmę, której powierzymy badania, należy kierować się doświadczeniem, a także poprzednimi realizacjami.

Jakie inwestycje wymagają przeprowadzenia badania gruntów?

Ziemia to podstawa wielu różnych inwestycji. To właśnie na niej wykonywane są wszelkie budowy. Jednak to większe inwestycje wymagają dokładnych badań gruntów. Są to między innymi budowy różnych bloków, biurowców lub większych domów. Badania gruntów pomagają wtedy określić, czy dana ziemia wytrzyma nacisk i ciśnienie wywołane przez masę budowli. Jest to niezwykle istotne, ponieważ określa, czy musimy wzmocnić grunt.

Badania gruntów przeprowadza się także przy inwestycjach wymagających wykonanie nasypów. Są to między innymi budowy dróg, takich jak autostrady. Badanie gruntu jest bardzo istotne w wypadku takich inwestycji, ponieważ błędne określenie parametrów danej ziemi może sprawić wiele problemów w przyszłości, których przecież można uniknąć.

Dodaj komentarz