Rodzaje dekoracji ścian

Dekoracje na ścianę

Malarstwo, grafika, fotografia – co wybrać na ścianę? Ściany w domach czy mieszkaniach zawsze były wdzięcznym miejsce do dekoracji. Aby urozmaicić wygląd ścian a zarazem całego wnętrza najczęściej stosowano obrazy. Malarstwo jest jedną z gałęzi sztuki, która jest łatwo dostępna dla większości ludzi a wybór obrazów oraz szeroka rozpiętość cenowa sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie nie nadwyrężając zanadto budżetu.

Obrazy olejne to oczywiście klasyka malarstwa. Obrazy cenionych malarzy są co prawda bardzo drogie, ale reprodukcje znanych dzieł oraz propozycje młodych twórców można znaleźć w naprawdę przystępnych cenach. Najpopularniejsze rodzaje obrazów ręcznie malowanych to portrety, obrazy florystyczne, martwa natura oraz pejzaże. Rewelacyjnie dekorują one wnętrza, sprawiają że stają się one cieplejsze i bardziej przytulne. Do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu, szczególnie w stylistyce loftowej, do dekorowania ścian polecane są grafiki. To modny i coraz chętniej kupowany rodzaj sztuki, który w minimalistycznych i surowych wnętrzach odnajdzie się znakomicie. Na grafikach najczęściej umieszcza się proste rysunki, często utrzymane w konwencji komiksowej, minimalistycznej. Obecnie niezwykle popularne stały się grafiki przedstawiające cytaty i hasła motywacyjne. Są to doskonałe propozycje do salonu lub gabinetu. Bardzo często grafiki występują w formie czarno-białej ale nie jest to regułą. Z powodzeniem można znaleźć dzieła kipiące od jaskrawych kolorów. Już jeden taki obraz potrafi ożywić monotonne i nijakie wnętrze. Jeśli chodzi o fotografię to już dawno przestano ograniczać się jedynie do rodzinnych albumów lub wystawy zdjęć na komodzie. Dziś wywołujemy zdjęcia w dużym formacie i oprawione w ramy wieszamy jak pełnoprawne obrazy. Mniejsze fotografie komponujemy na ścianie tworząc mini galerie, które same w sobie są piękną dekoracją ściany. Fotografie można dziś wydrukować na płótnie, przez co jeszcze bardziej przypomina to tradycyjny obraz.

Nowoczesne tapety ścienne

Wzory na ścianach towarzyszą polskim mieszkaniom od wielu lat. W wielu domach praktykowało się malowanie wzorów farbą za pomocą specjalnego wałka. W późniejszych latach na rynek wprowadzono tapety, które zdominowały malowane wzory. Polacy pokochali tapety, które poza dekoracją pozwalały również ukryć drobne nierówności ścian. Tapetowano więc całe pomieszczenia co bywało niestety dość kłopotliwe i wymagało zatrudnienia fachowca. Przyklejanie długich pasów papierowej tapety nasączonej klejem wymagało sporych zdolności i dokładności. Dziś odeszliśmy od wykorzystywania tapet na całe pomieszczenie. Podobnie jak papierowe tapety nie znajdują już wielu zwolenników. Większość osób wybiera droższe ale dużo łatwiejsze w kładzenia tapety winylowe na flizelinie. Komfort użytkowania oraz większa trwałość takich tapet powodują, że samodzielne przyklejanie ich nie stanowi już większego problemu. Szczególnie, że zwykle stosuje się ją jedynie na jednej ścianie lub na kilku mniejszych fragmentach w pomieszczeniu. Nowoczesne tapety są doskonałym sposobem na urozmaicenie ścian w mieszkaniu. Różnorodność wzorów i kolorów a także faktur sprawia, że znajdziemy tapety pasujące do każdego stylu urządzania wnętrz. Nowoczesne technologie z kolei powodują, że tapety można kłaść nie tylko w pokojach ale również w kuchni a nawet w łazience.

Styropianowe cuda czyli sztukaterie na ścianę

Ciekawym pomysłem na dekorację ścienną są styropianowe sztukaterie, czyli rozwiązanie które znamy z sufitów. Ozdobne, styropianowe listwy stosuje się zwykle w celu maskowania nierówności pomiędzy sufitem a ścianą. Na ścianach wykorzystuje się ciekawsze kształty np. rozety, z których możn stworzyć ciekawe kompozycje. Pomalowane na różnorodne kolory, stanowią doskonałą alternatywę dla obrazów czy zdjęć na ścianie. Na dużych ścianach można zastosować styropianowe listwy i utworzyć z nich kształty prostokątnych ram. Mają one na celu, poza funkcja dekorcyjną, wydzielenie stref w pomieszczeniu a także optycznie zmniejszenie bardzo dużych ścian. Sztukaterią można również wyznaczyć tzw. lamperię na i oddzielić tym samym część ściany z tapetą.

Dodaj komentarz